Společnost Boeing hlásí opět zisk

29.07.2021 - USA & KanadaAmerický výrobce letadel hlásí za druhý kvartál roku 2021 zisk 567 miliónů dolarů. Jedná se o překvapivý výsledek, zejména při pohledu na výsledky předchozích šesti kvartálů, kdy byla společnost zejména v souvislosti s problémy typu 737-Max a následnou pandemií ve ztrátě. Akcie společnosti včera díky tomuto oznámení posílily o 4 procenta na 231,6 usd za akcii. Podle deníku Financial Times nyní vedení firmy uvažuje, že nebude nutné dále propouštět zaměstnance, a ponechá zaměstnaných současných 140.000 zaměstnanců - tj. o 10.000 více než ještě loni plánovala.

Na pozitivním hospodářském výsledku společnosti se projevily především výsledky divize vojenská technika a vesmír, která vykazuje stabilní tržby ve výši necelých 7 miliard usd a růstem těchto tržeb oproti minulému období loňského roku o 4%. Naopak divize dopravních letadel se nadále potýká s problémy, avšak její ztráta již byla menší než v dřívějších obdobích. Za druhý kvartál letošního roku jí však razantně stoupl obrat - na 6 miliard usd. Před rokem za stejné období totiž činily tržby divize jen 1,6 miliard usd. Za skokovým nárustem jsou kromě letošního menšího vlivu pandemie též zejména obnovené dodávky typu 737 Max. Od opětovného povolení typu 737 Max americkou FAA dodal Boeing již 130 letadel tohoto typu. V současné době kompletuje v průměru 16 letadel 737 Max měsíčně. Podle tiskové zprávy Boeingu má produkce postupně stoupnout na 31 letadel za měsíc. Této úrovně plánuje Boeing dosáhnout již počátkem roku 2022. Na druhou stranu vrásky dopravní divizi dělají poslední série potíží s typem 787. U tohoto typu Boeing odhaduje, že letos dojde jen k polovičním dodávkám než původně výrobce plánoval.

výrobní linka závodu Boeing v Jižní Karolíně produkující typ 787, březen 2018 (autor: airbus777, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata