Společnost Air Méditerranée skončila v likvidaci

16.02.2016 - EvropaObchodní soud ve francouzském městě Tarbes poslal v pondělí do likvidace leteckou společnost Air Méditerranée. Stalo se tak poté, co ve stanovené lhůtě nikdo nepodal nabídku na její koupi. Zadlužená letecká společnost byla od ledna 2015 v nucené správě. Krátce po rozhodnutí soudu společnost v pátek večer zastavila všechny své lety. O práci přijde 220 zaměstnanců společnosti. Podle vydaného prohlášení vrátí aerolinie, co nejdříve cestujícím peníze za neproletěné letenky.

Air Méditerranée - Airbus A321
Air Méditerranée - Airbus A321 (foto: © Air Méditerranée)

Společnost Air Méditerranée, která byla založena v roce 1997, zprvu provozovala charterové lety z Toulouse a také pronajímala své letouny formou ACMI. Později zahájila pravidelné lety z letiště Charlese de Gaulla v Paříži, z Lyonu a dalších francouzských letišť do destinací v oblasti Středozemního moře. V roce 2010 se Air Méditerranée propadla do ztráty 2,6 milionů eur a proto o rok později založila s cílem snížit náklady řeckou pobočku Hermes Airlines, jež se zabývá charterovými lety a ACMI pronájmy. Přesto se hospodaření společnosti propadalo stále více do červených čísel. V roce 2013 tak Air Méditerranée hospodařila v minusu 18,9 milionů eur, o rok později se ztráta snížila na 12,2 milionů eur. Společnost nedokázala čelit konkurenci nízkonákladových aerolinií a doplácela také pokles zájmu o lety do severní Afriky.

Air Méditerranée - Airbus A321
(foto: © Air Méditerranée)

Před zastavením provozu Air Méditerranée provozovala pět letadel Airbus A321 a jeden Boeing 737-500, se kterými létala na linkách do Řecka, Španělska, Alžírska, Tuniska, Senegalu a Libanonu. Hermes Airlines pokračuje v provozu s dvěma letouny Airbus A320, dvěma A321 a jedním strojem Boeing 737-300.

Témata