Spojené státy uvalily sankce na iráckou aerolinii Fly Baghdad

24.01.2024 15:08 - Asie & AustrálieV pondělí americké ministerstvo financí rozhodlo o uvalení sankcí na iráckou leteckou společnost Fly Baghdad a jejího ředitele Abdulkadhima Alwana al-Shabbaniho. Důvodem je podpora iránských revolučních gard a jednotek Quds.

Americké ministerstvo financí v tiskové zprávě uvedlo, že lety Fly Baghdad byly přepravovány zbraně určené pro jednotky Quds v Sýrii a další vojenské skupiny napojené na Irán. Zbraně se dostaly do rukou libanonského Hizballáhu a syrské republikánské gardy, které jsou také na amerických sankčních listinách. Vedle raket iránské výroby se jednalo kulomety, granátomety, samopaly a další vojenský materiál.

Fly Baghdad - Boeing 737-800 (foto: Fly Baghdad)

Společnost Fly Baghdad podle amerického ministerstva na svých letech rovněž přepravovala bojovníky Quds a vojenských skupin. Letů využili také vysocí představitelé Hizballáhu. Po loňském říjnovém teroristickém útoku hnutí Hamas na jihu Izraele společnost přepravila několik stovek bojovníků z Iráku do Sýrie.
Ministerstvo dále uvedlo, že dvě letadla s imatrikulacemi YI-BAF a YI-BAN označilo jako blokovaný majetek, v němž má společnost Fly Baghdad podíl.

„Írán a jeho zástupci se pokusili zneužít regionální ekonomiku a využívat legitimní podnik jako krytí pro financování a usnadňování útoků,“ uvedl v prohlášení ministr financí Brian E. Nelson. Ministr dále uvedl, že Spojené státy budou dále mařit nezákonné aktivity Iránu snažící se podkopat stabilitu v regionu.

Zařazení Fly Baghdad na americký sankční seznam znamená značný problém pro leteckou společnost. Sankce totiž zakazují všem americkým firmám a občanům jakékoliv transakce s iráckou firmou. Dotknout se tak mohou řady věcí od pronájmů letadel, přes údržbu letadel nebo karetní operace až po čerpání paliva. Američtí občané také nesmí využívat letů této aerolinie.

Fly Baghdad plánuje využít všech legálních možností k obraně před uvalením sankcí. Společnost se chce odvolat proti rozhodnutí amerického ministerstva. Vedení aerolinie nyní připravuje své odvolání. V tomto má podle místních médií podporu iráckého úřadu civilního letectví a dalších úřadů.

Fly Baghdad zahájily provoz v červnu 2015 s jedním letounem Boeing 737-400 pronajatým od Jordan Aviation. Společnost tehdy vedle vnitrostátních linek létala také do Istanbulu a Tbilisi. V současnosti má ve flotile jedenáct letadel, přičemž jsou zastoupeny typy CRJ-100, CRJ-900, Boeing 737-700, 737-800 a 737-900ER. Společnost nyní létá do více než dvacítky destinací. Nedávno Fly Baghdad obnovily pravidelné linky do Evropy, když začaly létat do Berlína a Dusseldorfu.

Témata