Španělský palubní personál Ryanairu chce až do ledna 2023 stávkovat vždy jeden den v týdnu

01.08.2022 - EvropaPalubní personál nízkonákladové aerolinie Ryanair se rozhodl pokračovat ve svých protestech. Odborová organizace USO rozhodla, že její členové budou od srpna do ledna vždy jeden den v týdnu stávkovat. Protest zaměstnanců podpořil také odborový svaz SITCPLA. Obě organizace uvedly, že s nimi management Ryanairu odmítl jednat.

Protestující španělští zaměstnanci společnosti Ryanair (foto: USO)

Odborům jde především o dodržování placené dovolené podle španělských zákonů a o zvýšení mezd na úroveň před vypuknutím pandemie Covid-19. Za tyto požadavky palubní personál ze španělských základen Ryanairu již stávkoval koncem června. Tehdejší protest vedl ke zrušení zhruba 300 letů. Podle odborů bylo během tohoto protestu propuštěno jedenáct zaměstnanců. Dalším požadavkem odborářů je také zrušení těchto výpovědí.

Nový protest má probíhat od 8. srpna 2022 do 7. ledna 2023. Každý týden by měla proběhnout 24hodinová stávka. Odbory uvedly, že tyto protesty se nebudou uskutečňovat v pátek, v sobotu a v neděli. Stávka by tak probíhala vždy jeden den mezi pondělím a čtvrtkem.

Podle španělských zákonů musí i přes stávku letecké společnosti zachovat minimální úroveň provozu. Z tohoto důvodů není celkový počet zrušených letů zas tak velký. Při poslední červnové stávce se uskutečnilo v závislosti na základně 73 - 82 % plánovaných letů. Ryanair tak očekává, že dopad ohlášeného protestu španělských palubních průvodčí bude minimální.

Témata