Španělsko objednalo letouny Airbus A330 MRTT

15.11.2021 - EvropaŠpanělské ministerstvo obrany v pátek podepsalo s Airbusem smlouvu o dodávce tří letadel Airbus MRTT (Multi Role Tanker Transport). Jedná se o letouny, jež dříve provozovala španělská letecká společnost Iberia, a které nyní budou přestavěny na verzi MRTT v závodě Airbusu v Getafe nedaleko Madridu. Vedle samotné přestavby letadel uzavřena dohoda pokrývá dodávku náhradních dílů, zařízení pro pozemní obsluhu, výcvik posádek a servisní podporu.

Airbus A330-200 v barvách španělského letectva (foto: Airbus)

V brzké době by měl být dodán první A330 upravený na transportní letoun. Letoun koncem října přeletěl do Španělská již v barvách španělského vojenského letectva. Plně přestavěn na standard MRTT má být letoun do roku 2024. Předání druhého stroje přestavěného na A330 MRTT je plánováno na rok 2023 a třetího pak na 2025.

Airbus A330 MRTT je víceúčelový tankovací a transportní letoun určený pro vojenská letectva jako náhrada za starší stroje. Letoun nese 111 tun paliva, přičemž množství paliva lze dále zvětšit přídavnými nádržemi. Zároveň může v nákladovém prostoru přepravovat 43 tun nákladu a na hlavní palubě 266 pasažérů. Vedle tankování za letů je A330 MRTT určen pro přepravu vojáků a nákladu pro zahraniční mise. V případě potřeby může být letoun upraven na konfiguraci medevac pro potřeby zdravotní evakuace včetně modulů s jednotkou intenzivní péče.

První Airbus A330 MRTT byl dodán v roce 2011 australskému vojenskému letectvu. Vedle Španělska letoun dosud objednaly také Austrálie, Velká Británie, Francie, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Jižní Korea a také NATO pro svou mezinárodní flotilu víceúčelových tankovacích a transportních letadel.

Představení letounu Airbus A330 MRTT (zdroj: Airbus/YouTube)

Témata