SpaceShipTwo vzlétl do výšky 82,7 kilometrů

14.12.2018 - USA & KanadaRaketoplán SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic, jež je vlastněna britským miliardářem Richardem Bransonem, absolvoval ve čtvrtek další důležitý test. Letoun VMS EVE s raketoplánem odstartoval v 10 hodin dopoledne z letiště Mojave Air and Space Port v Kalifornii a vystoupal do výšky okolo 15 tisíc metrů, kde se raketoplán od něj oddělil. Poté po několika sekundách zažehl raketové motory a začal stoupat vzhůru.

SpaceShipTwo zachycený během včerejšího letu (foto: Virgin Galactic)

Raketoplán pilotovaný dvěma piloty dosáhl rychlosti 2,9 Mach. S motory zažehnutými po dobu 60 sekund raketoplán vystoupal do výšky 82,7 kilometrů nad zemským povrchem. Poté se stroj vrátil zpět a bezpečně v 11:15 místního času dosedl na ranveji Mojave Air and Space Port.

(foto: Virgin Galactic)

SpaceShipTwo tak překonal hranici 50 mil (80,4 kilometrů), kterou americké vojenské letectvo považuje za hranicí vesmíru. Všeobecně přijímanou hranicí mezi atmosférou a vesmírem je však tzv. Karmánova hranice ve výšce 100 kilometrů nad povrchem. Virgin Galactic plánuje svůj raketoplán v rámci plánovaných turistických letů vysílat do výšky 105 kilometrů.

(zdroj: VideoFromSpace/YouTube)

Témata