FAA uzemnil raketoplány Virgin Galactic, vyšetřuje let s Bransonem

03.09.2021 - USA & KanadaČervencový let první let raketoplánu VSS Unity s Richardem Bransonem na palubě k hranici vesmíru nebyl tak bezchybný, jak bylo dosud prezentováno. Let se stal předmětem vyšetřování amerického leteckého úřadu FAA. Ten v krátkém prohlášení pro CNBC potvrdil, že vyšetřuje incident SpaceShipTwo, ke kterému došlo nad kosmodromem Spaceport America.

„Společnost Virgin Galactic nesmí létat s SpaceShipTwo, dokud FAA neschválí závěrečnou zprávu o vyšetřování incidentu nebo dokud neurčí, že problémy související s incidentem nemají vliv na bezpečnost veřejnosti," uvedl úřad FAA v prohlášení pro CNBC.

Richard Branson, zakladatel Virgin Galactic, si na palubě VSS Unity užívá stav beztíže (foto: Virgin Galactic)

Časopis The New Yorker přinesl podrobnosti o prvním letu Virgin Galactic s cestujícími na palubě. Krátce po odpoutání od nosného letounu VMS Eve a zážehu motorů se raketoplán během stoupání odchýlil od stanovené trajektorie. O tom byla minutu po startu posádka informována rozsvícením žlutého varovného světla v kokpitu, které upozorňovalo, že dráha letu není dostatečně strmá. Piloti však na toto upozornění nereagovali.

Následně se pilotům na kontrolním panelu rozsvítilo červené varovné světlo. Podle protokolů Virgin Galactic v takovém případě mělo dojít k přerušení stoupání a k návratu na zem. Podle FAA letěl raketoplán mimo stanovený vzdušný prostor 1 minutu a 41 sekund.

Virgin Galactic uznala, že raketoplán se odchýlil od trajektorie a pohyboval se mimo vymezený vzdušný prostor. Podle společnosti však nijak nebyla ohrožena posádka a cestující na palubě. Podle Virgin Galactic byla změna trajektorie způsobena vzdušným prouděním ve vysoké nadmořské výšce, na kterou piloti přiměřeně reagovali.

FAA určuje dráhy komerčních kosmických letů tak, aby v oblasti letu raketoplánu nebyly žádné lety jiných letadel. Dráha je také stanovena tak, aby v případě havárie nedošlo k obětem na zemi.

Na zprávu o uzemnění reagovaly akcie Virgin Galactic obchodované na newyorské burze poklesem o zhruba 5 %. Krátce před zprávou o uzemnění FAA byla zveřejněna informace, že Virgin Galactic plánuje na konec září či začátek října další let na hranici vesmíru. Na tomto letu se společnost dohodla s italským vojenským letectvem.

Témata