Soud zakázal spojení JetBlue a Spiritu

17.01.2024 06:30 - USA & KanadaFederální soud v Bostonu včera zablokoval plánovanou akvizici letecké společnosti Spirit Airlines konkurenční společností JetBlue Airways. Hodnota plánované transakce měla být 3,8 miliardy dolarů. Soudce William Young dal za pravdu americkému ministerstvu spravedlnosti, že transakce jde proti zásadám volné soutěže na trhu a v důsledku by poškodila cestující. Toto rozhodnutí tak znamená vítězství současné administrativy Bílého domu v jeho snaze zabránit další koncentraci amerického leteckého průmyslu a vyvolává vrásky na čele aktérům další nedávno navržené transakce, kterou je akvizice společnosti Hawaiian Airlines společností Alaska Air.

Právníci společnosti JetBlue toto rozhodnutí kritizují jako chybné, neboť spojením obou společností by vznikla společnost, která by kontrolovala pouze 10 % amerického trhu. Podle nich tak toto čerstvé rozhodnutí nechrání ani tak americké spotřebitele jako spíše čtyři velké americké letecké společnosti, které si již dříve mezi sebou rozdělily 80 % leteckého trhu v USA.

Současně ovšem toto soudní rozhodnutí vyvolává otázky ohledně budoucnosti společnosti Spirit Airlines. Na ni totiž dolehly provozní problémy s inspekcí motorů u letadel Airbus neo, kterých provozovala společnost v prosinci loňského roku hned devadesát ze své flotily 202 letadel. Akcie společnosti Spirit Airlines proto v důsledku tohoto rozhodnutí na burze v New Yorku skokově propadly o téměř 50 %.

Airbus A321neo právě vyrobený v Hamburku pro Spirit Airlines, září 2023 (autor: MarcelX42, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata