Smartwings přepravily vloni 5,2 milionu cestujících, téměř jako před Covidem

11.01.2023 - Česká republikaČeská letecká společnost Smartwings zveřejnila v úterý přepravní výsledky za rok 2022. Vloni na pravidelných linkách a charterových letech přepravila 5,2 milionu cestujících. V porovnání s rokem 2021, kdy se Smartwings letělo 2,5 milionu pasažérů, se jednalo o nárůst o více než dvojnásobek. Vedle letů z České republiky létaly Smartwings v loňském roce také ze svých základen v Polsku, na Slovensku, Maďarsku, Francii a na Kanárských ostrovech. Dalších 849 tisíc cestujících pak společnost přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce.

Smartwings - Boeing 737-800 (foto: Laurent Errera/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Nejvíce cestujících přepravily Smartwings na letech z/do České republiky, a to 3,1 milionu, přičemž se meziročně jednalo o nárůst o více než 100 %. Společnost létala z pěti českých letišť – Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic a Karlových Varů – ze kterých nabídla lety do 70 destinací. Ze zahraničních dceřiných společností Smartwings zaznamenaly největší nárůst na Slovensku, kde přepravily 293 tisíc cestujících, meziročně o 208 % více. V Polsku pak letělo se Smartwings 785 tisíc cestujících (+ 65,2 %), v Maďarsku 155 tisíc (+ 146 %).

Celkem vloni Smartwings uskutečnily 33 361 letů a letadla společnosti přistávala na 213 letištích po celém světě. Průměrná obsazenost letadel dosáhla 86 %. Nejrušnějšími měsíci byly letní měsíce červenec a srpen, kdy společnost přepravila každý měsíc přes jeden milion cestujících.

Vedle pravidelných linek a charterových letů s klienty cestovních kanceláří zajistily vloni Smartwings také množství speciálních letů pro firmy, sportovní a humanitární organizace. V lednu loňského roku si společnost připsala také letecký primát, když jako vůbec první letecká společnost na světě přistála s letounem Boeing 737 MAX v Antarktidě. Za jižní polární kruh loni uskutečnila celkem čtyři lety.

Loňský přepravní výsledek znamená, že se Smartwings dostaly na 92,4 % předkrizové úrovně. V roce 2019, který byl posledním rokem nepoznamenaným pandemií koronaviru, letělo s letadly společnosti téměř 5,6 milionu cestujících.

Témata