Smartlynx má ve flotile první nákladní letoun

10.06.2021 - EvropaLetecká skupina SmartLynx nově provozuje první nákladní letoun. Jde o Airbus A321PCF s maltskou registrací 9H-CGA, který bude létat u pobočky Smartlynx Malta. Stroj byl vyroben v roce 1998 a dodán společnosti Swissair. Později sloužil u francouzské společnosti Air Méditerranée a konžské aerolinie Compagnie Africaine d'Aviation. Vloni pak letoun u francouzské firmy Vallair prošel přestavbou na nákladní verzi.

První nákladní Airbus A321PCF ve flotile SmartLynx (foto: SmartLynx Airlines)

Airbus A321PCF nese kombinované livery: zatímco v přední části trupu je logo s výrazným nápisem SmartLynx Cargo, tak zadní část trupu a ocasní plochy jsou v barvách společnosti DHL. Podle Smartlynx bude mít letoun létat pro společnost DHL na nákladních linkách do Lipska.

SmartLynx Malta chce rozšířit svou flotilu o další nákladní Airbusy A321F. Společnost uvádí, že se chce stát jedním z největších provozovatelů úzkotrupých nákladních letadel.

(foto: SmartLynx)

Lotyšská společnost SmartLynx Airlines vznikla v roce 1992 jako LatCharter. Současný název používá od roku 2008. Společnost se zaměřuje na ACMI pronájmy letadel a v pobaltských zemích také zajišťuje charterové lety, zejména turistů. Flotila SmartLynx Airlines se skládá z 18 letadel Airbus A320/A321 a A330-300. V současnosti je aerolinie součástí na Kypru registrované skupiny Avia Solutions Group.

Pobočka SmartLynx Malta byla založena v roce 2019 a nyní má ve svém letadlovém parku tři Airbusy A320, jeden A321 a jeden A330-300. Vedle maltské dceřiné společnosti má SmartLynx další pobočku v Estonsku.

(foto: SmartLynx)

Témata