SITA opustí koncem září Rusko

24.08.2023 07:20 - EvropaNejdůležitější poskytovatel IT služeb v leteckém průmyslu, společnost SITA, se rozhodla stáhnout se během září úplně z Ruska. Tento fakt pak zřejmě ztíží život nejen ruským leteckým společnostem a ruským letištím. Postiženy budou zcela jistě také letecké společnosti, které stále do Ruska létají, jako je Air Serbia, Turkish Airlines, Emirates a další.

Société Internationale de Télécommunications Aéronautiques (SITA) byla založena v únoru 1949 jedenácti tehdejšími leteckými společnostmi s cílem zefektivnit a zlevnit vzájemnou výměnu informací. SITA byla první společností, která zpracovávala datový provoz v reálném čase prostřednictvím sítě s přepínáním paketů po pronajatých linkách běžného operátora. SITA nabízí informační systémy a služby mimo jiné pro:

  • provoz letiště, včetně řízení letiště, bezpečnosti a ochrany,
  • provoz letadel, včetně provozní komunikace a komunikace za letu,
  • logistiku zavazadel,
  • provozování nákladní dopravy,
  • odbavení cestujících,
  • celní a hraniční správu

Až 95 % současných letišť spoléhá na informační řešení podporované společností SITA. Kvůli vyřazení z komunikačního systému Sita už letecké společnosti z Ruska nebudou moci předávat mezinárodním letištím údaje o svých letech, cestujících a jejich zavazadlech. Ani zahraniční letecké společnosti nebudou moci předávat údaje na ruská letiště obvyklým kanálem SITA. "Je tu problém, je citlivý a určitě vyžaduje řešení," řekl listu RBC.ru jejich zdroj z řad ruských leteckých společností.

Ruské ministerstvo dopravy pro RBC uvedlo, že o problému ví. Plánuje zřídit "alternativní zpravodajské kanály". "Problém byl vyřešen s většinou zemí, do kterých létají mezinárodní lety," řekl listu mluvčí.

Letecký úřad Rosaviatsiya byl ještě asertivnější. Stažení Sita z Ruska nemělo " žádný negativní dopad na činnost civilního letectví", uvedl. Od roku 2022 existují alternativní přenosové trasy, "včetně těch domácí výroby". Ty již také využívaly zahraniční letecké společnosti, uvedl úřad.

Nakolik pak odchod společnosti SITA bude závažným problémem ukáží zřejmě nejbližší týdny. Všeobecně lze však konstatovat, že při migraci velkých IT systémů na systémy jiné bývají datová rozhraní do spolupracujících systémů a jejich testování na veškeré možné případy až příliš často podceňovány. Obecně pak ještě nějakou dobu a úsilí trvá než po výměně rozsáhlého IT systému za jiný začnou všechny jeho interfacy fungovat na 100%.

Suchoj Superjet 100-95LR společnosti Aeroflot, duben 2015 (autor: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata