Singapur zakázal provoz letadel Boeing 737 MAX

12.03.2019 - Asie & AustrálieSingapurský úřad civilního letectví CAAS dočasně zakázal provoz všech verzí Boeingu 737 MAX na svém území. Podle rozhodnutí CAAS nesmí tyto letouny přistávat a startovat na domácích letištích od 14. hodiny místního času. V praxi se toto opatření týká jen hlavního singapurského letiště Changi.

Letecký pohled na singapurské letiště Changi (foto: Pulkitsangal/Wikimedia Commons - CC BY 3.0)

Singapurská letecká společnost Silk Air provozuje v současnosti šest letadel Boeing 737 MAX, se kterými létá ze Singapuru do Bengaluru, Hyderabadu, Káthmándú, Phnompenhu, Čchung-čchingu, Wu-chanu, Hirošimy, Phuketu, Kuala Lumpur, Penangu, Darwinu, Cairns a na Guam. Na tyto linky bude muset Silk Air nyní nasadit jiné typy letadel.

Silk Air v současnosti provozuje pět letadel Boeing 737 MAX (foto: Boeing Co.)

Opatření CAAS se týká také zahraničních aerolinií, které létají s Boeingy 737 MAX do Singapuru. Podle singapurského úřadu civilního letectví jsou to společnosti China Southern Airlines, Garuda Indonesia, Shandong Airlines a Thai Lion Air. Čínské a indonéské aerolinie uzemnily své letouny 737 MAX již včera. CAAS uvedl, že spolupracuje s provozovatelem letiště Changi a uvedenými společnostmi, aby se minimalizoval dopad na cestující.

CAAS chce shromáždit další informace k provozu letadel Boeing 737 MAX a přezkoumat bezpečnostní rizika spojená s provozem tohoto typu. CAAS uvedl, že je v úzkém kontaktu s americkým FAA, Boeingem a leteckými úřady dalších zemí.

Štítky