Šéf Ethiopian Airlines, Tewolde GebreMariam, rezignoval

24.03.2022 - AfrikaLetecká společnost Ethiopian Airlines přišla včera o svého generálního ředitele. Tewolde GebreMariam, který zastával tuto funkci, oznámil rezignaci ze zdravotních důvodů. Představenstvo společnosti na svém včerejším zasedání jeho rezignaci přijalo.

Podle zprávy Ethiopian Airlines se Tewolde GebreMariam léčil v posledních šesti měsících v USA. Kvůli nemoci se jako generální ředitel již nemůže věnovat každodennímu řízení aerolinie. GebreMariam se nyní chce plně soustředit na svou léčbu.

Tewolde GebreMariam (foto: Ethiopian Airlines)

Tewolde GebreMariam začal pracovat v Ethiopian Airlines v roce 1985 a postupně postupoval v hierarchii až se v roce 2011 stal generálním ředitel. Jeho více než desetileté řízení aerolinie přineslo pozoruhodné výsledky. Počet přepravených cestujících vzrostl ze 3 na 12 milionů v roce 2019 před vypuknutím pandemie. Ethiopian Airlines zaznamenaly růst tržeb z 1,3 miliardy na 4,5 miliard dolarů. Flotila se rozrostla ze 33 letadel na 130 letadel.

Pod vedením GebreMariama se velikost a výkon zvětšily téměř čtyřnásobně v podstatných ukazatelích. Společnosti se podařilo projít obdobím pandemie Covid-19 úspěšněji než konkurenci a stát se největším leteckým dopravcem na africkém kontinentu. Ethiopian Airlines se vypracovaly na čelo z pátého místa, kde před pandemií byly za South African Airways, Egyptair, Royal Air Maroc a Kenya Airways.

K tomu zejména přispělo obratné řízení společnosti během pandemie, kdy poznal důležitost přepravy nákladu v tomto období. Vedle zcela nákladních letů společnost využila nárůst poptávky po přepravě carga k udržení provozu řady osobních linek na africkém kontinentu.

Airbus A350 společnosti Ethiopian Airlines. Za vedení GebreMariama společnost modernizovala svou flotilu (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Ethiopian Airlines rovněž budovaly svou infrastrukturu na letišti v Addis Ababě v podobě nákladního terminálu, údržby letadel, letecké akademie s moderními simulátory. Během působení GebreMariama se společnost snažila expandovat také do dalších afrických zemí. Došlo k výraznému posílení Asky Airlines, letecké společnosti z Toga, ve které má etiopský dopravce 40% podíl. Společnost získala 49% podíl v Air Malawi, pomohla se startem nových Zambia Airways v nichž získala 45 % akcií. Spolu s Asky Airlines zformovaly alianci k založení Guinea Airlines, založily pobočku Ethiopian Mozambique Airlines a spolu s DHL vytvořily společný podnik pro přepravu zásilek.

Vedle úspěchů v rozšiřování a růstu všech možných ukazatelů přišly i černé momenty. Tím byla zejména havárie Boeingu 737 MAX 8 v březnu 2019 letícího na lince z Addis Abeby do Nairobi, při které zahynulo všech 157 osob na palubě letadla. V reakci na katastrofu došlo k celosvětovému uzemnění všech letadel Boeing 737 MAX. Vyšetřování ukázalo, že příčinou havárie bylo chybné fungování systému stabilizace letu MCAS.

Tewolde GebreMariam (foto: Ethiopian Airlines)

Témata