Ryanair zruší bázi ve Frankfurtu

07.01.2022 - EvropaFrankfurter Allgemeine Zeitung dnes informuje o rozhodnutí irské nízkonákladové společnosti Ryanair k 31. březnu 2022 zcela uzavřít svou základnu na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Důvodem jsou vysoké letištní poplatky, které čerstvě provozovatel letiště - společnost Fraport dále navýšila o 4,3%. Podle Ryanairu je toto navýšení nesprávné, neboť aerolinie jsou velmi zatíženy problémy s propadem poptávky. Podle irské společnosti konkureční letiště, aby zajistily alespoň minimální provoz, tak v současnosti poplatky spíše snižují.

Ryanair neměl základnu na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem dlouho. Dříve preferoval letiště Hahn ležící na půli cesty mezi Frankfurtem a Lucemburkem a označoval jej jako Frankfurt-Hahn, přestože je vzdálené od Frankfurtu 130 kilometrů a cesta na něj zabere autem hodinu a půl. Teprve v roce 2017 přišel Ryanair také na frankfurtské letiště a postupně zde bázoval až pět letadel.

Boeing Ryanairu na letišti ve Frankfurtu, leden 2019 (foto: TJDarmstadt, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Ryanair by rád získal na německém trhu vyšší podíl a rád by investoval v Německu řádově stamiliony euro, aby tohoto navýšení dosáhl. Již dříve v roce 2021 se Ryanair rozhodl v letní sezóně roku 2022 obnovit základnu v Norimberku. Je tedy otázkou kam Ryanair svá uvolněná letadla z Frankfurtu přesune. Lze očekávat, že se tak stane na jiná německá letiště. Hahn, Kolín nad Rýnem, Norimberk nebo Karlsruhe se zdají být jedněmi ze žhavých německých adeptů, kam by podle spekulací mohl Ryanair další bázované letadlo nebo hned více letadel najednou přidat.

V rezervačním systému společnosti Ryanair je momentálně i po 1. dubnu 2022 vidět z Frankfurtu nad Mohanem jen jedna jediná destinace. Tou je ostrov Malta. Provoz linky mezi Maltou a Frankfurtem totiž zajišťuje Air Malta - dceřiná společnost Ryanairu. Je však velmi pravděpodobné, že Ryanair jen nestihl úplně upravit rezervační systém (ostatně to dělal celý den v pátek - lety z Frankfurtu po 31.3. postupně z nabídky mizely). Lze očekávat, že i lety Air Malta do Frankfurtu po 31.3.2022 v příštích dnech z nabídky rezervačního systému také zmizí.

Na viděnou / sbohem Lufthanso - tak dříve provokoval nápisem na svých letadlech Ryanair největší německou leteckou společnost. V kontextu s rozhodnutím opustit letiště ve Frankfurtu, největší hub Lufthansy, však tento nápis na Boeingu Ryanairu dnes nabývá takového významu, který zřejmě Michael O Leary původně vůbec nezamýšlel. Foto ze srpna roku 2006. (autor: Karoly Lorentei , Wikimedia Commons, BY-SA-2.0)

Témata