Ryanair vykázal za konec roku 2022 rekordní zisk

30.01.2023 - EvropaLetecká společnost Ryanair vykázala za odbobí od října do konce prosince roku 2022 rekordní zisk po zdanění. Překonal odhady analytiků a skončil na částce 211 miliónů euro. Dosud nejlepším výsledkem v historii společnosti za toto tradičně slabší období byl zisk 106 miliónů euro v roce 2017. Za celý aktuální finanční rok, který u společnosti končí koncem března a začíná 1.dubna, odhaduje vedení společnosti, že vykáže zisk po zdanění někde v rozmezí 1,325 až 1,425 miliard euro. Ryanair očekává, že za aktuální finanční rok přepraví celkem 168 miliónu cestujících.

Ryanair, který na rozdíl od mnohých konkurentů během pandemie své piloty a posádky nepropouštěl, tak mohl obzvláště využít skokového obnovení poptávky během roku 2022 a přetavit jej v zisk. Současně se Ryanairu podařilo navýšit tržní podíly. Například v Itálii, kde měl před pandemií tržní podíl 26% je jeho současný tržní podíl 40%. Z Polska hlásí obdobná čísla. Místo podílu 27% před pandemií se jeho tržní podíl navýšil na 38%.

Tím ovšem dobré zprávy pro akcionáře Ryanairu nekončí. Společnost zveřejnila, že rezervace na velikonoční a letní období jsou "velmi silné" a že "nevykazují žádné známky recese", jak uvedl finanční ředitel společnosti Neil Sorahan. Podle generálního ředitele společnosti, Michaela O'Learyho, Ryanair též na rezervacích pociťuje návrat asijských a amerických turistů do Evropy. O'Leary odhaduje, že v příštím finančním roce budou aktuální rekordy překonány a Ryanair přepraví 185 miliónů cestujících. Jeho slova o aktuálně silných prodejích na velikonoce a na léto nepřímo potvrzují prohlášení nízkonákladových konkurentů jako je Wizz Air a EasyJet, kteří minulý týden rovněž hovořili o výrazně silnějších lednových prodejích letenek než dosud bývalo zvykem.

Podle těchto indícií tak odhadují experti, že průměrná cena letošní letenky na velikonoce i na letní období oproti loňsku i nadále vzroste, což je všeobecně pro letecké společnosti příznivá zpráva.

zadní část Boeingu 737-800 společnosti Ryanair, červenec 2015 (autor: Bene Riobó, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata