Ryanair uzavře základnu na Krétě

16.04.2018 - EvropaNízkonákladová společnost Ryanair minulý týden oznámila, že uzavře svou základnu v Chanii na ostrově Kréta a zredukuje vnitrostátní lety v Řecku. Důvodem tohoto opatření jsou poplatky na řeckých letištích provozovaných společností Fraport Greece.

Podle Nicolaose Lardise, obchodního a marketingového ředitele Ryanair pro východní Středomoří, letištní poplatky řeckých letišť napomáhají jen letům v letní sezóně do mezinárodních destinací. Provozní ředitel společnosti David O’Brien uvedl, že Ryanair vyzval řeckou vládu ke snížení letištních poplatků.


Ryanair - Boeing 737-800 (ilustrační foto: JanClaus/Pixabay - CC0 Creative Commons)

Provoz základny v Chanii bude ukončen k 1. červnu 2018. Uzavření základny znamená zastavení linek z Chanie do Athén, Benátek, Katovic, Memmingemu, Soluně a Vilniusu. Po uzavření základny budou lety do Chanie provozovány ze zahraničních základen.

Současně Ryanair informoval o redukci svých vnitrostátních linek v Řecku. Společnost v prohlášení uvedla, že během letní sezóny bude pokračovat jen v letech z Athén na Mykonos, Santorini a do Soluně, přičemž všechny ostatní řecké vnitrostátní linky budou k 1. červnu zrušeny. Opatření se dotkne zmíněných spojení z Chanie do Athén a Soluně a dále linky Athén na ostrov Rhodos.

Cestující s letenkami na zrušené lety byly již informováni e-mailem, ve kterém jim Ryanair nabízí alternativní let z jiného letiště nebo refundaci letenky.


Starý benátský přístav v Chanii (foto: Lapplaender/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Základnu v Chanii otevřel Ryanair v dubnu 2013 jako svou vůbec první základnu v Řecku. V roce 2014 pak začala společnost provozovat vnitrostátní lety v Řecku. V současnosti Ryanair bázuje v Chanii je jedno letadlo. To spolu s jedním letounem ze základny v Athénách společnost přesune do Německa, kde po krachu Air Berlin výrazně posiluje kapacitu.

Společnost Fraport Greece získala v roce 2015 podepsala s řeckou vládou dohodu o pronájmu a provozu 14 řeckých letišť na dobu 40 let. Akcionáři společnosti jsou: německý provozovatel letišť Fraport AG Frankfurt Airport Services Worldwide, řecká energetická společnost Copelouzos Group a v Lucembursku sídlící Marguerite Fund.

Tomáš Hampl


Štítky: RyanairChaniaKrétaŘeckoFraport Greece