Ryanair požadoval od Jihoafričanů vyplnění všeobecného testu v afrikánštině

07.06.2022 - EvropaJihoafričané žijící ve Velké Británie, kteří se v uplynulých dnech vraceli s nízkonákladovou aerolinií Ryanair, si stěžovali na sociálních sítích, že byli při odbavení letů požádáni o vyplnění testu všeobecných znalostí v afrikánštině.

Jedna z cestujících letící z Dublinu do Londýna uvedla, že byla před vydáním palubní vstupenky požádána o vyplnění testu v afrikánštině. Zdůvodněno to bylo tím, že vzhledem k tomu, že se zvýšil počet falešných jihoafrických pasů, test prokáže, zda je skutečně Jihoafričanka. Při žádosti o test v angličtině ji bylo sděleno, že pokud jej není schopna vyplnit afrikánštině dokazuje to, že není Jihoafričanka.

(ilustrační foto: pxhere.com - CC0 Public Domain)

Touto řečí, která se vyvinula z nizozemštiny, se v Jihoafrické republice tradičně mluví, ale je až třetím nejrozšířenějším jazykem. Podle Wikipedie touto řečí mluví v zemi 15-23 milionů Jihoafričanů, přičemž rodilými mluvčími je jen 7 milionu lidí. Podle posledního sčítání má Jihoafrická republika přes 60 milionů obyvatel. Další statisíce Jihoafričanů žijí v zahraničí, přičemž nejvíce, 267 tisíc právě ve Velké Británii.

https://twitter.com/ukinsouthafrica/status/1532767712015011840

Velvyslanectví Spojeného království v Jihoafrické republice uvedlo, že test není požadavkem britských úřadů. To znamená, že se jedná o iniciativu letecké společnosti. Ryanair svůj postup přesto ve svém vyjádření pro jihoafrická média hájil s tím, že „jednoduchý dotazník“ je součástí snah čelit falšování jihoafrických pasů a podle britských předpisů je společnost zodpovědná za to, že pasažéři mají v pořádku doklady. Web BBC citoval vyjádření Ryanairu, že pokud cestující nebude schopen vyplnit test, bude mu znemožněn nástup do letadla a vráceny peníze za letenku. Podle médií test obsahoval otázky na všeobecné znalosti, například na které straně silnice se jezdí v Jihoafrické republice.

Požadavek Ryanairu na test v afrikánštině vzbudil poté, co o něm informovala média, značný rozruch mezi Jihoafričany na sociálních sítích. Kritizován byl fakt, že byl vybrán jen jeden z jedenácti oficiálních jazyků Jihoafrické republiky. Další kritizovali to, že se jedná v podstatě rasovou diskriminací, když nutí Jihoafričany černé pleti vyplnit test v řeči, která je jazykem bílé afrikánské menšiny.

https://twitter.com/FredRaybould/status/1533456308745142279

Témata