Ryanair po silné vánoční sezóně zvýšil odhad celoročního zisku

05.01.2023 - EvropaSpolečnost Ryanair ve středu zvýšila svou prognózu zisku po zdanění až o 325 milionů eur za probíhající finanční rok s odkazem na přetrvávající silnou poptávku po létání. Zároveň však společnost varovala, že nepředvídatelné události zejména s nemocí Covid-19 či válkou na Ukrajině stále mohou nečekaně negativně ovlivnit výsledek hospodaření v aktuálním finančním roce, který končí letos koncem března.

Zisk společnosti management ještě koncem roku 2022 odhadoval v rozmezí 1 až 1,2 miliardy euro. Nyní však hovoří o podstatně vyšší částce. A to 1,325 až 1,425 miliardy eur. Za změnou odhadu směrem nahoru je třeba hledat více přepravených cestujících za vyšší ceny letenek zejména přes období kolem Vánoc. Tím by se tak letošní hospodářský výsledek společnosti přiblížil rekordnímu finančnímu roku 1.4.2017 až 31.3.2018, kdy Ryanair vydělal 1,45 miliardy euro. A to vše i přesto, že v aktuálním pravidelně slabším čtvrtletí od ledna do konce března počítá vedení společnosti s finanční ztrátou. Také proto, neboť další výrazné období se silnou poptávkou - období Velikonoc - letos připadne až na duben.

Ryanair zveřejnil i počty cestujících za prosinec - bylo jich 11,5 miliónu. O 3% více než ve stejném měsíci roku 2019 - tedy před pandemií. Také celková čísla za poslední 3 kvartály finančního roku počty přepravených cestujících před pandemií převyšují. To dává odvahu Michael O'Learymu odhadnout celkový počet cestujících za celý probíhající finanční rok na úrovni 168 miliónu cestujících. Toto číslo by výrazně překonalo dosavadní rekord Ryanairu v počtu přepravených osob za jeden rok. Tento rekord dosud činí 149 miliónu pasažérů.

Akcie společnosti v reakci na tyto zprávy posílily o více než 10% nad úroveň kolem 82 euro za akcii.

startující Boeing 737-800 společnosti Ryanair na letišti v Dublinu, květen 2014 (autor: Ryan Veitch, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata