Ryanair plánuje uzavřít základnu v Bordeaux

15.05.2024 07:20 - EvropaLetecká společnost Ryanair včera v tiskovém prohlášení oznámila, že ke konci letní sezóny uzavře svou základnu v Bordeaux. Tři letadla, která zde byla bázována přesune na jiné základny v Evropě. Uzavření základny v Bordeaux též povede ke ztrátě 90 pracovních míst. Všichni piloti a palubní personál společnosti Ryanair, kteří se nacházejí v Bordeaux (v současné době jsou zaměstnáni u společnosti Malta Air), byli informováni o uzavření základny v Bordeaux s platností od listopadu 2024. Všem těmto leteckým profesionálům budou nabídnuty obdobné pozice na jiných atraktivních základnách v rámci sítě skupiny Ryanair.

Velmi pravděpodobně též Bordeaux ztratí většinu ze současných 40 linek Ryanairu, včetně linky do Prahy, kterou Ryanair aktuálně provozuje 2x týdně v pondělky a pátky. Pro letiště Bordeaux–Mérignac, které se nachází na jihozápadě Francie u 260 tisícového Bordeaux bude zcela jistě ztráta Ryanairu bolet, ale nebude to tolik zásadní ztráta, jak by se mohlo na první pohled zdát. Důvodem je, že na letišti je velmi aktivní konkurence Ryanairu zejména v podobě leteckých společností easyJet a Volotea. V současnosti nabízí easyJet z Bordeaux 34 destinací a Volotea 28 destinací. Je možné, že odchod Ryanairu obě letecké společnosti povzbudí svoji nabídku ještě dále rozšířit.

Ovšem ani jedna z těchto společností aktuálně neprovozuje linky do střední Evropy. Nicméně letiště v Bordeaux je též bohatě obsluhováno i síťovými dopravci jako je Air France, Aer Lingus, British Airways, Iberia, KLM, Lufthansa, Swiss nebo Turkish Airlines, kteří mu zajišťují bohatou nabídku destinací po celém světě. V roce 2022 odbavilo letiště 5,7 miliónu pasažérů.

řídící věž na letišti v Bordeaux, červen 2005 (autor: Olivier.jrg, Wikimedia Commons, Public domain)

Obchodní ředitel společnosti Ryanair Jason McGuinness tuto situaci komentoval takto:

"Jsme zklamáni, že letiště Bordeaux nesouhlasilo s prodloužením naší nízkonákladové základny od listopadu 2024. Vzhledem k rostoucím nákladům nemáme jinou finanční alternativu než v listopadu uzavřít naši základnu v Bordeaux a přemístit tato letadla a pracovní místa na levnější základny v jiných částech rozsáhlé sítě letišť skupiny Ryanair v Evropě.

Vzhledem k rostoucím nákladům nemáme jinou finanční alternativu než v listopadu uzavřít naši základnu v Bordeaux a přemístit tato letadla a pracovní místa na levnější základny v jiných částech rozsáhlé sítě letišť skupiny Ryanair v Evropě.Společnost Ryanair pokračuje v růstu své dopravy (letos ze 184 milionů na 200 milionů cestujících) tím, že nabízí zákazníkům v celé Evropě bezkonkurenční ceny letenek. Letos v létě otevřeme pět nových leteckých základen v Kodani, Dubrovníku, Reggio Calabria, Tangeru a Terstu.Všechna tato letiště nabízejí pobídky na podporu růstu nízkonákladových leteckých společností, zatímco s letištěm v Bordeaux se na podobných pobídkách nemůžeme dohodnout. Ztráta Bordeaux bude ziskem pro ostatní letiště v Evropě a my již jednáme s našimi piloty, letovým personálem a inženýry z Bordeaux, abychom jim od listopadu 2024 nabídli podobné pozice na jiných atraktivních základnách společnosti Ryanair v Evropě."

Témata