Ryanair plánuje od letní sezóny v Rumunsku velké změny

14.12.2022 - EvropaIrská letecká společnost Ryanair oznámila nové linky z rumunských měst Iași a Kluž. Ruší ovšem zcela lety do Temešváru, Oradey, Sibiu a Suceavy.

V tiskové zprávě z konce minulého týdne oznámil Ryanair, že umístí 2 letadla na letiště ve městě Iași a spustí z něj lety do 4 nových destinací. Město Iași je se 303 tisíci obyvateli rumunské čtvrté největší město ležící na severovýchodě země poblíž hranice s Moldávií. Ryanair s letní sezónou z Iași nově zavede linky do Bruselu-Charleroi (6 letů týdně), Dublinu (6 letů týdně), Milána-Bergáma (10 letů týdně) a Paříže-Beauvais (8 letů týdně).

Do těchto destinací zavede Ryanair s letní sezónou roku 2023 také lety z Kluže. Ta je s 325 tisíci obyvateli druhým největším rumunským městem. Bude létat do Bruselu-Charleroi (8 letů týdně), Dublinu (6 letů týdně), Milána-Bergáma (14 letů týdně) a Paříže-Beauvais (8 letů týdně).

V tiskové zprávě se ovšem neuvádí, že jiná rumunská města a to Temešvár, Oradea, Sibiu a Suceava o lety Ryanairu zcela přijdou. Veškeré lety do nich totiž zmizely z rezervačního systému společnosti.

Temešvár leží na severozápadě země v blízkosti hranice se Srbskem a Maďarskem. Je s 309 tisíci obyvateli třetím největším městem v Rumunsku. Ryanair z něj i přesto aktuálně létá jen do Milána-Bergáma (5x týdně). Podle rezervačního systému ovšem navíc i s touto linkou k 25.3.2023 končí. Z Temešváru létal Ryanair ještě také do Bukurešti. Ani tyto lety již nejsou aktuálně vůbec nabízeny.

Oradea leží na severu země u maďarských hranic v blízkosti města Debrecín. Je se 187 tisíci obyvateli až desátým největším městem Rumunska. Ryanair létá aktuálně z města 2x týdně do Londýna-Stanstedu a 2x týdně do Bergáma. Tyto lety s koncem zimní sezóny ukončí a nespustí ani sezónní lety do Boloni a Weeze.

Sibiu leží v Sedmihradsku uprostřed Rumunska, zhruba na půli cesty mezi Bukureští a Temešvárem. Má jen 145 tisíc obyvatel. Aktuálně z něj Ryanair létá do Benátek-Trevisa (2x týdně), Bruselu-Charleroi (2x týdně), Dublinu (2x týdně) a Vídně (2x týdně). Tyto linky budou také s koncem zimní sezóny ukončeny a ani sezónní linky do Billundu, Boloně, Korfu, Liverpoolu a Milána-Malpensy již Ryanair nezavede.

Suceava je s 88 tisíci obyvateli ještě menší. Zde škrtal Ryanair v Rumunsku asi nejvíc. Suceava totiž leží 145km severně od města Iași v blízkosti hranic Ukrajiny a Moldávie. Aktuálně ze Suceavy Ryanair létá do Benátek-Trevisa (2x týdně), Bruselu-Charleroi (2x týdně), Dublinu (2x týdně), Manchesteru (2x týdně), Milána-Bergáma (5x týdně) a Říma-Ciampina (3x týdně). Tyto lety také shodně končí s koncem zimního letového řádu. Ani sezónní linku do Vídně tak Ryanair neobnoví.

Důvod ukončení obsluhy těchto 4 rumunských měst je nasnadě - ukončení veřejné podpory, tlak na co nejvýhodnější přistávací a letištní poplatky, ale také tlak nízkonákladové konkurence. Je však také docela dobře možné, že stažení se z těchto měst je pro Ryanair jen strategickým krokem. Možná by byl ochoten toto rozhodnutí ještě přehodnotit, a to zejména v případě, když by mu některé místní rumunské komunity veřejné subvence a dostatečné výhody nakonec ještě přeci jen na poslední chvíli nezajistily...

Boeing 737 MAX 8-200 společnosti Ryanair, květen 2022 (autor: Alan Wilson, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata