Ryanair oznámil další nové linky z albánské Tirany

24.01.2024 16:32 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair pokračuje v přidávání dalších nových linek do svého letového řádu. Poté, co včera ohlásila posílení svých základen na letištích v Římě a v Bergamu a otevření nových linek, oznámil šéf společnosti Michael O'Leary další expanzi v Tiraně.

Již do svého letního letového řádu zařadí Ryanair šest nových linek z Tirany. Společnost bude nově z albánského hlavního města nově létat do Bari (denně od 31. března), Birminghamu (2x týdně od 31. března), Bristolu (2x týdně od 2. dubna), Budapešti (3x týdně od 1. dubna), Marseille (2x týdně od 1. dubna) a Vídně (denně od 31. března). Ryanair tak bude v letní sezóně létat z Tirany již do 22 destinací.

Michael O'Leary oznamuje na letišti v Tiraně nové linky (foto: Ryanair)

Ryanair tak bude v letní sezóně létat z Tirany již do 22 destinací. Společnost očekává, že v letošním roce přepraví na linkách z a do Tirany okolo třech milionů cestujících. Letenky na nové linky Ryanair jsou již v prodeji na webu a v aplikaci společnosti. Ceny jednosměrných letenek začínají na 19,99 eurech (496 korun). Společnost také spustila také spustila třídenní slevovou akci.

Na letišti v Tiraně zatím dominuje maďarská nízkonákladová aerolinie Wizz Air, která zde v loňském roce měla tržní podíl 61 %. Vloni v červnu oznámil Ryanair vstup na albánský trh a otevření linek do sedmnácti destinací. Lety byly zahájeny koncem října a vstup na albánský trh to byl razantní, v listopadu měl irský dopravce tržní podíl na letišti v Tiraně již téměř 21 %.

Terminál pro cestující na mezinárodním letišti Matky Terezy v Tiraně (foto: Pasztilla/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Stejně jako s linkami zahájenými na podzim se Ryanair nyní pouští do přímé konkurence se společností Wizz Air. Z nových linek bude pro našince zejména z jihu Moravy nejzajímavější nová linka do Vídně. Zatímco Wizz Air nyní létá do Vídně z Tirany dvakrát týdně a pro léto plánuje tři lety týdně, Ryanair spustí lety každý den.
S denní frekvencí bude Ryanair konkurovat Wizz Airu také na lince do Bari. Na této krátké lince létá maďarská aerolinie zatím dvakrát denně. Třetím dopravcem na lince je pak se dvěma lety týdně společnost Albawings.

Mezinárodní letiště v Tiraně zažívá v posledních letech rychlý růst. K tomu velmi přispívá boom cestovní ruchu, kdy je Albánie stále populárnější turistickou destinací. Tiranské letiště tak nejen plně zotavilo z pandemie koronaviru, ale jeho výkony jsou více než dvojnásobné v porovnání s rokem 2019. Podle statistiky ACI Europe za období leden až listopad 2023 letiště odbavilo 6,62 milionů cestujících, což v porovnání se stejným obdobím roku 2019 představovalo nárůst o téměř 116 %. Meziroční růst počtu cestujících na letišti v Tiraně byl 38,2 %.

https://twitter.com/RyanairPress/status/1750135073033089206

Témata