Ryanair otevře nové linky z Lodže a Lipska

16.06.2022 - EvropaK dosavadním dvěma destinacím z polské Lodže do Londýna-Stanstedu (denně) a Dublinu (2x týdně) otevře Ryanair na začátku zimní sezóny 3 nová spojení: do Alicante (2x týdně), do Bruselu-Charleroi (2x týdně) a do Milána-Bergama (3x týdně).

Současně od začátku zimního letového řádu začne Ryanair nově létat i na letiště Lipsko-Halle. Zavede sem linky z Londýna-Stanstedu (3x týdně) a Dublinu (2x týdně).

Obě města se nachází v relativní blízkosti České republiky, přesto však již dost daleko na to, aby byla využitelnost nových spojení z těchto měst pro občany bydlící v České republice zajímavá. Lipsko je vzdáleno zhruba 150km od Ústí nad Labem, Lodž 300km od Ostravy. Přitom oběma směry jsou blíže jiná zahraniční letiště - Drážďany jedním a Katovice, případně Krakov druhým směrem.

K povšimnutí tak zůstává, že nabídku leteckých spojení z obou relativně lidnatých měst navyšuje Ryanair až nyní. Lodž má totiž 672 tisíc obyvatel a je dokonce 3tí největší město Polska. Lipsko je zase s 597 tísíci obyvateli desáté největší město Německa. Jenže v jeho těsné blízkosti (cca 40km) leží ještě město Halle s 238 tisíci obyvateli. Jediným vysvětlením proč Ryanair obě města "objevuje" až nyní je tak relativní blízkost obou měst k hlavním městům a tamním velkým letištím. Ta leží navíc "na správné straně hlavního města" a tak nehrozí zdržení v zácpě cestou přes blízké velkoměsto. Z Lodže je to na letiště ve Varšavě 137km po dálnici a 1h 20min. jízdy autem. Z Lipska zase na letiště Berlín-Brandeburg 187km po dálnici a 1h 50 minut jízdy.

Poznamenejme, že právě mezi Lodží a Varšavou, zhruba 40km západně od Varšavy podél dálnice A2 u vesnice Baranów, vzniká ambiciózní polský národní dopravní terminál "Centralny Port Komunikacyjny" (CPK), který má uprostřed Polska spojit vysokorychlostní tratě, dálnice a nové velké mezinárodní letiště do jediného dopravního přestupního uzlu. Nové mezinárodní letiště má mít kapacitu 45 miliónů cestujících ročně. Náklady na jeho vybudování se odhadují na necelých 10 miliard euro.

terminál 3 na letišti v Lodži, červen 2012 (autor: Zorro2212, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata