Ryanair musí kvůli kauze #ensaimadas za 45 EUR# na koláčový summit

31.05.2023 00:00 - EvropaLetecká společnost Ryanair je známá tím, že dokáže na dodatečných službách generovat vyšší příjmy než za letenky samotné. Někdy za nimi stojí k nevoli cestujících nekompromisní vyžadování vysokých poplatků za palubní zavazadla nad povolený limit. Jeden takový případ, kdy Ryanair vyžadoval po německém cestujícím 45 EUR za na palubu přinesené ensaimadas, koblihu připomínající pečivo, vedl na Mallorce v posledních dnech k medializaci a svolání "koláčového summitu".

ensaimada, říjen 2008 (autor: Lisa Stevens, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Summit se má konat v nejbližších dnech mezi zástupci letecké společnosti, pekařů a vlády. Cílem setkání bude "bránit místní výrobky a vyhnout se jakékoli formě diskriminace", udal předem tón Iago Negueruela, ministr cestovního ruchu Baleárských ostrovů. Kynutá buchta je součástí dovolené mnoha návštěvníků Mallorky - a je také poměrně oblíbená jako suvenýr. Jenže irská nízkonákladová letecká společnost považuje mallorskou koblihu za příruční zavazadlo navíc - a jak známo, Ryanair s cestujícími, kteří podle něj mají palubní zavazadlo nad rámec limitu, nijak nevyjednává. Případ vyvolává na Mallorce vlny zájmu veřejnosti, protože zde nejde o ledajaký koláč, ale o kulinářskou kulturní hodnotu ostrova. "Všechny ostatní letecké společnosti umožňují cestujícím vzít si na palubu dvě ensaimadas," řekl deníku Guardian Pep Magraner z mallorské asociace pekařů. "Tohle je problém pouze u Ryanairu, ale ten zase provozuje na Mallorcu mnoho letů."

https://twitter.com/stephenburgen/status/1663220285066059776?s=20

Společnost Ryanair se k záležitosti zatím nevyjádřila. Připomeňme, že přepravní podmínky společnosti Ryanair v bodě 8.3. upřesňují pravidla pro palubní zavazadla. Všichni cestující mají právo vzít si s sebou na palubu 1 malou osobní tašku o rozměrech 40x20x25cm, která musí být umístěna pod sedadlem před cestujícím. Pokud má cestující zakoupen prioritní vstup se 2 palubními zavazadly, může si vzít na palubu dříve zmiňované zavazadlo a ještě větší příruční zavazadlo do 10kg váhy a maximálních rozměrech 55x40x20cm. Nadpočetné/nadměrné zavazadlo nebude u odletové brány přijato k přepravě, nebo, bude-li to možné, bude umístěno do zavazadlového prostoru letadla za poplatek.

Ryanair cabin baggage checker, prosinec 2022 (autor: Kenzel2, Wikimedia Commons, CC-zero)

Podle názoru autora článku se jedná o přifouknutý problém, evidentně nikdo by po pasažérovi poplatek 45 EUR nechtěl, pokud by přinesené ensaimadas před kontrolou nástupu do letadla jednoduše na místě snědl či dokázal umístit do svého kabinového zavazadla. Na druhou stranu až takto striktní trvání na dodržování předpisů o kabinových zavazadlech je opravdu po lidské stránce velmi zvláštní.

Témata