Ryanair jedná o velké objednávce s Airbusem

28.01.2020 - EvropaTo, že Ryanair bude chtít dříve či později pro svou vídeňskou dceru Lauda nakoupit nové Airbusy, je v Rakousku veřejným tajemstvím. Zatím má Lauda flotilu sice složenou z letadel evropského výrobce, ale jeho Airbusy mají různou historii, pronajaté od různých leasingových společností a některé z nich jsou dokonce více poruchové. Příkladem mohou být nedávné poruchy strojů registrací OE-LOW a OE-LOI, což způsobilo četná zpoždění letů. Lauda proto usiluje o nákup nových strojů přímo od výrobce. V nedávné minulosti se tak jediný Boeing 737-700 provozovaný společností Ryanair k soukromým letům několikrát objevil na letišti v Toulouse, kde také sídlí Airbus.

Airbus A320 společnosti Lauda přistává na letišti v Palma de Mallorca (foto: Marvin Mutz/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Šéf Ryanairu Michael O’Leary ani šéf Laudy Andreas Gruber se k jednáním nijak nevyjadřují. Laudu čeká totiž strategické rozhodnutí, zda se vyplatí sjednotit se s mateřskou firmou na jednom typu, tj. na Boeingu 737 (resp. Max) nebo zda Lauda bude nadále operovat jen letouny rodiny Airbus A320.

Na dřívějších tiskových konferencích ve Vídni však Michael O’Leary již několikrát zmínil, že v budoucnu dojde k objednávce až stovky letadel Airbus právě pro Laudu. Také německý Wirtschaftswoche informuje o jednáních Ryanairu s Airbusem. Rozhovory s Airbusem o rozšíření flotily potvrdila týdeníku také mluvčí společnosti Lauda. Pro Ryanair se navíc může jednat i o důležitý krok, jak zvýšit tlak na Boeing pro případné budoucí objednávky v příštích letech.

Štítky