Ryanair chystá stížnost na vedení ztrátových Aer Lingus

14.03.2009 - EvropaIrské nízkonákladové aerolinie Ryanair, které se v posledních měsících opakovaně pokusily o nepřátelské převzetí svého hlavního irského rivala Aer Lingus, plánují podat oficiální stížnost orgánům londýnské a irské burzy stejně jako irské komisi dozorující pravidla slučování společností. Důvodem je údajné záměrné oklámání akcionářů Aer Lingus vedením této společnosti, jež v uplynulých dnech oznámilo ztrátu přesahující 107 miliónů euro a varovalo před možnými dalšími finančními ztrátami v roce 2009. Plánované dosažení zisku v obou zmíněných letech představovalo jeden z hlavních argumentů, na jehož základě doporučilo vedení Aer Lingus svým akcionářům neakceptovat nabídku Ryanairu.

Vedení Aer Lingus toto tvrzení odmítá jako neopodstatněné. Vysokou ztrátu podle svého vyjádření přisuzuje především jednorázovým nákladům spojených s poslední vlnou propouštění zaměstnanců. To bylo umožněno na základě nedávné dohody s odborovými organizacemi. Společnost tyto náklady vyčíslila na téměř 118 miliónů euro. V neposlední řadě se na hospodářském výsledku podle prezidenta Aer Lingus Dermota Manniona podepsaly i náklady spojené s odražením nepřátelského převzetí, které byly vyčísleny na dalších 30 miliónů euro.

V roce 2009 Aer Lingus očekává pokles počtu cestujících i přes další snižování ceny letenek až do výše deseti procent. Dopady ekonomické recese na hlavních trzích v Irsku a Velké Británii by měly dostat hospodaření aerolinií do červených čísel i v letošním roce. Na špatné vyhlídky již zareagovala cena akcií Aer Lingus, která se v jeden den propadla o rekordních 21 procent na 58 centů. Od začátku roku ztratila ze své ceny již 61 procent. Ještě na konci prosince byl přitom Ryanair připraven za jednu akcii zaplatit 1,4 euro.

Štítky