Ryanair bude mít přes léto ve Vídni bázováno 19 letadel. Přidá 4 nové destinace.

21.02.2024 06:50 - EvropaVe včerejší tiskové zprávě společnosti Ryanair byly shrnuty mnohé informace o kterých jsme již průběžně informovali. Letos v létě plánuje Ryanair umístit na základnu do Vídně celkem 19 letadel, většinu budou tvořit Airbusy A320 dceřiné Lauda Europe, ovšem nově budou ve Vídni umístěna též dvě letadla Boeing 737 MAX 8-200. Také díky nim spojí Ryanair Vídeň přímými lety s rekordními 84 destinacemi, z toho čtyřmi novými (Olbia, Rijeka, Split a Tirana). Na dalších dvaceti zavedených destinací dojde letos v létě k navýšení počtu rotací, takže nabízená sedačková kapacita celkem vzroste o 15 %. Dohromady plánuje Ryanair letos z Vídně přepravit 6,7 miliónů pasažérů, tedy o 12 % více než v loňském roce.


Michael O Leary a Andreas Gruber oznamují plány Ryanairu ve Vídni na letošní léto (zdroj: media kit společnosti Ryanair)

V rámci tiskové zprávy Ryanair tradičně vypíchl zejména ty údaje, které jej oproti konkurenci činí atraktivním. Proto neopomněl zdůraznit, že i přes poskytnutou státní podporu během pandemie vzrostl konkurenční společnosti ve Vídni, společnosti Austrian Airlines, počet pasažérů loni oproti roku 2019 o pouhé 1% na 13,8 miliónu cestujících, zatímco Ryanair počty přepravených cestujících za toto období více než zdvojnásobil. Z 2,7 miliónu pasažérů v roce 2019 na 6 miliónů v loňském roce. A to bez jediného eura státní pomoci vydaného rakouskými daňovými poplatníky. Ryanair tohoto růstu docílil zejména díky nižším cenám letenek. V průměru okolo 5x nižší ceně letenky Ryanairu oproti letence Austrian Airlines. Současně nyní spustil Ryanair dočasnou slevovou akci, kdy nabízí na letošní léto odlety z Vídně za akční cenu 24,99 eur. Loni činil tržní podíl Austrian Airlines ve Vídni 47 % a Ryanairu již 21 %. Ryanair se netají ambicí ve Vídni dále svůj tržní podíl, zejména na úkor Austrianu, i nadále navyšovat.


Boeing 737-800 společnosti Ryanair, červen 2013 (autor: Bene Riobó, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata