Rusové vzali útokem rezervační systémy, ceny letenek výrazně vzrostly

22.09.2022 - EvropaKrátce po středečním oznámení ruského prezidenta Vladimíra Putina o vyhlášení částečné mobilizace prudce vzrostl zájem o koupi letenek na lety z Ruska. Podle Putinova oznámení má být povoláno na 300 tisíc záložníků do armády. Ruský ministr Šojgu vysvětlil, že povolání do služby v armádě bude omezeno na vojáky se zkušenostmi z profesionální armády.

To však řadu Rusů neuklidnilo, ostatně ještě před několika dny ruští činitelé tvrdili, že mobilizace není na pořadu dne. Podle Google Trends se v Rusku zdvojnásobila hledanost slov letenky a letadlo, fráze „jak opustit Rusko“ se hledala až stokrát častěji.

Terminál pro cestující moskevského letiště Domodědovo na archivním snímku (foto: Peggy_Marco/Pixabay)

To vše se odrazilo na cenách letenek, které výrazně vzrostly. Přes několikanásobný růst cen je řada spojů zcela vyprodána. Velký zájem byl především o lety do Gruzie, Arménie a Turecka, kam ruští občané nepotřebují víza.

Přestože Turkish Airlines po začátku války na Ukrajině výrazně navýšil frekvenci letů do Ruska, tak lety na nejbližší dny jsou zcela vyprodané. V pátek a o víkendu jsou zcela obsazeny všechny lety, například v pátek je to pět přímých letů tureckého národního dopravce z Moskvy do Istanbulu a rovněž osm letů do Antalye a jeden do Dalamanu. První dostupné letenky jsou na pondělí, nicméně pouze v business class za 172 790 rublů (71 470 korun).

Podobně vystoupala cena letenek z Moskvy do Jerevanu nebo do Spojených arabských emirátů. U nízkonákladové společnosti flydubai jsou k dispozici letenky z Moskvy do Dubaje za 163 496 rublů (68 000 korun). Emirates má na nejbližší dny k dispozici místa jen v business class za 427 124 rublů (177 360 korun).

Ruský Aeroflot včera popřel informace o omezení prodeje letenek pro muže ve věku 18-65 let. Rovněž podle společnosti nejsou pravdivé informace, že muži musí mít pro nákup letenky souhlas od příslušné vojenské správy.

Témata