Rusko povolilo S7 Airlines vrácení Boeingů 737 MAX leasingovým společnostem

31.08.2022 - EvropaRuská letecká společnost S7 Airlines smí vrátit své dva Boeingy 737 MAX 8 zpět zahraničním leasingovým společnostem. Informaci přinesl v úterý ruský letecký server ATO.ru. Příslušné povolení podepsal minulý týden ruský předseda vlády Michail Mišustin. Již dříve s tímto krokem souhlasila zvláštní vládní komise dohlížející nad vývozem letadel do zahraničí.

První Boeing 737 MAX 8 v barvách ruské S7 Airlines (foto: S7 Airlines)

V roce 2016 se S7 Group dohodla s americkou leasingovou společností Air Lease Corporation na dlouhodobém pronájmu devíti letadel 737 MAX. V roce 2018 byl S7 Airlines dodán první pronajatý letoun registrace VQ-BGW. Jednalo se o vůbec první Boeing 737 MAX dodaný do Ruska.

Po tragické havárii letounu Ethiopian Airlines se Rusko připojilo k celosvětovému uzemnění typu Boeing 737 MAX. Letoun VQ-BGW je tak od března 2019 již více než tři roky odstaven spolu s druhým strojem 737 MAX registrace VQ-BGV, který je ve vlastnictví leasingové společnosti Aviation Capital Group.

Důvodem souhlasu s vrácením obou letadel je pravděpodobně to, že se jedná o jediné dva letouny 737 MAX v Rusku. Rusko sice v červenci letošního roku povolilo provoz letadel Boeing 737 MAX ve svém vzdušném prostoru, nicméně toto rozhodnutí se týká jen zahraničních dopravců. Typ 737 MAX totiž stále nebyl v Rusku znovu certifikován a spolu s Čínou patří Rusko mezi poslední země na světě, které 737 MAX znovu neschválily pro provoz svými dopravci.

Podle serveru ATO.ru mohou nyní oba letouny přeletět do Turecka. Tyto přelety má zajistit společnost Globus, která je součástí S7 Group. Na území Turecka pak pravděpodobně přejde k předání obou letadel západním leasingovým společnostem.

Témata