Rekordní objednávka. Společnost IndiGo objednala 500 letadel Airbus A320neo

19.06.2023 19:00 - Asie & AustrálieEvropský výrobce Airbus získal v první den pařížského aerosalonu rekordní objednávku na letadla rodiny A320neo. Indická nízkonákladová aerolinie IndiGo podepsala na výstavišti v Le Bourget závazný kontrakt na dodávku 500 letadel rodiny A320.

Jedná se o největší jednorázovou objednávku v historii civilního letectví. Dá se očekávat, že vzhledem k velikosti objednávky získala společnost Indigo výraznou slevu z běžných cen. Pokud by se vycházelo z katalogových cen, dosahuje hodnota kontraktu výše 55 miliard dolarů.

Airbus A320neo a A321neo v barvách indické společnosti IndiGo (foto: Airbus)

Kontrakt na 500 letadel podepsali předseda společnosti IndiGo Venkataramani Sumantran, výkonný ředitel IndiGo Pieter Elbers, výkonný ředitel Airbusu Guillaume Faury a obchodní ředitel Airbusu Christian Scherer.

Rekordní objednávka zahrnuje základní model Airbus A320neo, prodlouženou verzi A321neo a rovněž verzi s dlouhým doletem A321XLR. O tom, jak bude zakázka rozdělena mezi jednotlivé verze, společnost rozhodne později. Zatím má dost času, poněvadž objednaná letadla začnou být dodávána až od roku 2030.

S dnešní objednávkou má společnost IndiGo objednáno a zatím nedodáno neuvěřitelných 999 letadel – 985 letadel rodiny A320neo, 2 nákladní A321P2F a jedenáct ATR 72-600. IndiGo je také velmi důležitým zákazníkem Airbusu, u kterého objednal již 1330 letadel.

(foto: Airbus)

Společnost IndiGo sídlí v indickém Dillí a v současnosti je největší indickou leteckou společností. Aerolinie se řadí mezi nejrychleji rostoucí dopravce na světě. První letadlo společnost převzala v roce 2006 a v současnosti provozuje již 308 letadel převážně od Airbusu. IndiGo se zaměřuje na vnitrostátní lety, kdy má několik základen rozmístěných ve velkých indických městech. Společnost také létá do Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Turecka, Ománu, Srí Lanky, Nepálu, Thajska, Malajsie, Singapuru a Vietnamu.

Témata