Qatar Airways obnoví lety do Spojených arabských emirátů

21.01.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Qatar Airways oznámila, že 27. ledna obnoví pravidelné lety z Dauhá do Dubaje a o den později do Abú Dhabí. Obnovení letů umožňuje normalizace vztahů mezi Katarem a Spojenými arabskými emiráty.

Qatar Airways plánují létat do Dubaje dvakrát denně. Jedenáct letů týdně má být provozováno Boeingy 787-8 Dreamliner a tři lety týdně Airbusy A320. Vzdálenost mezi Dauhá a Dubajem je jen 378 kilometrů. Do Abú Dhabí budou Qatar Airways létat denně s letouny Airbus A320.

Qatar Airways - Boeing 787-8 Dreamliner (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

K obnovení letů dojde po tří a půl letém přerušení kvůli diplomatickému konfliktu. V červnu 2017 se Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt rozhodly přerušit diplomatické a obchodní styky s Katarem. Důvodem byla údajná podpora teroristických organizací ze strany Kataru.

Došlo rovněž k uzavření pozemních a námořních hranic s Katarem a vzdušného prostoru pro katarská letadla nad těmito zeměmi. Letouny Qatar Airways tak byly nuceny tyto země oblétávat, což u některých linek například na africký kontinent prodloužilo dobu letů až o hodiny.

Letos 4. ledna Saúdská Arábie oznámila, že ruší blokádu a další zákazy vůči Kataru a normalizuje s ním vztahy. Krátce na to stejné opatření oznámily také další arabské země včetně Spojených arabských emirátů. Qatar Airways již obnovily své pravidelné lety do Saúdské Arábie. Společnost se rovněž vrátila zpět do Káhiry.

Témata