Prvních 40 letadel Boeing 737 MAX 9 bylo zkontrolováno

18.01.2024 07:00 - USA & KanadaAmerický federální úřad pro letectví (FAA) včera oznámil, že byly dokončeny inspekce prvních čtyřiceti letadel Boeing 737 MAX 9, což byla podle vyjádření FAA klíčová podmínka pro to, aby bylo možné v USA zrušit nucené uzemnění tohoto typu. K tomuto rozhodnutí dospěl Úřad dříve kvůli incidentu na letu 1282 Alaska Airlines dne 5.1.2024, kdy za vzletu vypadl panel trupu na letadle MAX 9 společnosti Alaska Airlines, které bylo pouze dva měsíce staré.

fotka z vyšetřování incidentu vypadlého panelu trupu, leden 2024 (autor: National Transportation Safety Board , Wikimedia Commons, Public domain NTSB)

Ačkoliv v USA je celkem uzemněno 171 těchto letadel, kontrola prvních čtyřiceti z nich má FAA dát obrázek o tom, nakolik je pravděpodobné, že i další letadla tohoto typu mají stejný problém. Nedotažené šrouby u stejného dílu u stejného typu letadla totiž krátce po incidentu našla totiž i společnost United Airlines. V podezření je nekvalitně odvedená práce ze strany subdodavatele, společnosti Spirit AeroSystems. Podle včerejšího vyjádření FAA, dojde nejprve k důkladnému prověření údajů o kontrolách. Poté plánuje FAA svolat komisi pro přezkum nápravných opatření u výrobce Boeing, který za kvalitu svých výrobků odpovídá. Teprve potom případně vydá rozhodnutí, že letadla Boeing 737 MAX 9 jsou opět schopná provozu. FAA neuvedla bližší časový harmonogram, kdy by k tomuto rozhodnutí mohlo dojít.

Podle agentury Reuters došlo včera k dalším dvěma souvisejícím událostem. Na uzavřeném briefingu ve Washingtonu odpovídali zástupci FAA na otázky amerických senátorů a také došlo v Kansasu k setkání managementu společnosti Boeing s managementem a zaměstnanci dodavatele Spirit AeroSystems.

Aktuálním uzemněním typu Boeing 737 MAX 9 jsou nejvíce postiženy společnosti Alaska Airlines s 65 letadly a United Airlines s 79 letadly tohoto typu ve své flotile. Obě letecké společnosti tak byly nuceny tento měsíc z důvodu chybějících letadel zrušit tisíce letů.

montáž prvního letadla Boeing 737 MAX ve výrobním závodě v Rentonu, září 2015 (zdroj: media kit společnosti Boeing)

Témata