První prototyp Mitsubishi SpaceJet zamířil k sešrotování

12.03.2023 - Asie & AustráliePouhý měsíc poté, co japonský výrobce Mitsubishi Heavy Industries oznámil definitivní ukončení programu letadel SpaceJet, zamířil první prototyp M90 k sešrotování. Na sociálních sítích se objevily snímky, jak trup letounu je demolován těžkou technikou na letišti v Moses Lake ve Spojených státech.

Jedná se o jeden ze šesti prototypů M90 bývalé registrace JA21MJ, které byly vyrobeny pro testování a certifikování. Nakonec tento typ nebyl certifikován ani v Japonsku ani v žádné další zemi. Uzavírá se tak i symbolicky historie poměrně ambiciózního programu regionálních proudových letadel pro 70-90 cestujících.

Japonský letoun původně nesl původně označení Mitsubishi Regional Jet (MRJ). Program provázely od začátku potíže a zpoždění ve vývoji. První testovací let se uskutečnil v roce 2015. V roce 2019 došlo ke změně parametrů verzí a k přejmenování typu na SpaceJet. Mitsubishi zrušil variantu pro 70 cestujících a představil novou verzi pro 76 cestujících označenou jako M100. Vedle ní byla také verze M90 určená pro 88 cestujících. V průběhu pandemie Covid-19 oznámil výrobce v listopadu 2020 pozastavení programu. Definitivní konec letadel SpaceJet pak přišel letos v únoru.

Mitsubishi SpaceJet vystavený na pařížském aerosalonu v roce 2019 (foto: Tomáš Hampl)

První leteckou společností, který měl uvést SpaceJet do komerčního provozu, se měla stát japonská ANA, která s tímto typem počítala pro svou dceřinou aerolinii ANA Wings. Podle původních plánů měl být první letoun dodán v polovině roku 2020.

Mitsubishi se podařilo získat objednávky na více než 200 letadel. Největším zákazníkem byla americká regionální aerolinie SkyWest, která v roce 2012 ve Farnborough objednala stovku letadel MRJ-90 (později M90) a na dalších stovku si zajistila opci. Kvůli zpoždění v dodávkách však výrobce o řadu objednávek přišel.

(foto: Tomáš Hampl)

(foto: Tomáš Hampl)

Témata