Předpověď vývoje letecké dopravy na roky 2009 a 2010

25.12.2008 - USA & KanadaRok 2009 bude pro většinu aerolinií podle mezivládní organizace International Civil Aviation Organization i nadále ve znamení zpomalujícího růstu, který by měl v porovnání se současným rokem 2008 dosáhnout pouhého 0,9 procenta. Tento průměrný růst navíc nebude s největší pravděpodobností rovnoměrně sdílen všemi aeroliniemi. Podle vzoru současného roku se i nadále očekává růst především nízkonákladových aerolinií. Návrat solidního růstu počtu přepravených cestujících a uletěných kilometrů v podobě osobokilometrů je očekáván až v roce 2010, kdy by měl dosáhnout 5,1 procenta.

Nejhůře vyznívá přepodvěď na příští rok pro oblast Severní Ameriky, kde by mělo dojít k poklesu vykonaných osobokilometrů o 1,2 procenta. Region Asie/Pacifik a Afrika by měly vykázat pouze marginální růst o jeden procentní bod. Evropa by měla růst tempem 2,2 procenta. Nejlepší prognózu má již tradičně oblast Latinské Ameriky (+ 3,1%) a Středního Východu (+ 5,3%). V roce 2010 by mělo dojít ke zvratu ve všech regionech. Severní Amerika by se měla vrátit do černých čísel. Ve všech ostatních regionech s výjimkou Evropy je očekáván návrat k dynamickému sedmiprocentnímu růstu.

Z finančního hlediska by měla letecká doprava letos vykázat provozní ztrátu 2,7 miliardy dolarů. Již pro rok 2009 však ICAO předpokládá obrat a dosažení provozního zisku ve výši 3,6 miliardy. V následujícím roce 2010 by mělo dojít k dalšímu zdvojnásobení zisku. Za podmínky naplnění tohoto očekávání je tak možné konstatovat, že letecká doprava dokáže v porovnání s předchozími krizemi pružněji reagovat na měnící se podmínky. Ještě v roce 2007 vykázaly aerolinie rekordní provozní zisk dosahující 20 miliard dolarů.

Štítky