Letecká doprava přepravila vloni 4,3 mld. cestujících, podíl low-costu je 31 %

02.01.2019 - EvropaSvětová organizace pro civilní letectví ICAO publikovala některé statistické údaje za loňský rok. Podle předběžných údajů letecká doprava přepravila celosvětově 4,3 miliardy cestujících, což v porovnání s loňským rokem znamenalo nárůst o 6,1 %. Výkon přepravy vyjádřený ukazatelem RPK (Revenue Passenger Kilometres) vzrostl o 6,7 % na 8,2 bilionů RPK. V porovnání s rokem 2017 byl však růst nižší, v předešlém roce rostl výkon přepravy meziročně o 7,9 %.


Růst výkonů letecké osobní přepravy vyjádřený v RPK podle regionů (zdroj: ICAO)

Letecká doprava hraje důležitou roli ve světové ekonomice a v cestovním ruchu. Více než polovina z 1,4 miliardy turistů, kteří překročili mezinárodní hranice, využila ke svým cestám leteckou dopravu. Okolo 90 % mezinárodního B2C e-commerce využívá leteckou dopravu. Podle hodnoty okolo 35 % světového obchodu spoléhá na leteckou přepravu.

Všechny světové regiony rostly z hlediska výkonu mezinárodní letecké přepravy pomaleji než v roce 2017 s výjimkou Severní Ameriky, kde došlo k růstu RPK z 4,9 % na 5,2 % v roce 2018. Nejrychleji i nadále se 7,3 % rostl asijsko-pacifický region, ve srovnání s rokem 2017 však došlo k poklesu z 10,5 %. Na druhém místě z hlediska růstu RPK byla Evropa, která rostla o 6,7 %, následována Latinskou Amerikou s 6,6 % a Afrikou s 6,5 %. Nejslabší tempo růstu výkonu přepravy měl se 4,7 % Blízký východ.

Výkon vnitrostátní letecké přepravy vyjádřený RPK rostl v roce 2018 o 7,3, což představovalo oproti 7,1 v roce 2017 lehké zpomalení. Nejrychleji rostla vnitrostátní přeprava v asijsko-pacifickém regionu a to o 10,4 %, k čemuž přispěl silný rozvoj letecké dopravy v Indii a Číně.

Podle zprávy ICAO nízkonákladové aerolinie trvale rostou rychleji, než je průměrný světový růst a jejich tržní podíl se tak stále zvyšuje. Děje se tak, jak ve vyspělých zemích, tak v nově rozvíjejících se ekonomikách. Nízkonákladové aerolinie přepravily v roce 2018 celkem 1,3 miliardy cestujících. To bylo 31 % cestujících přepravených letecky na celém světě. Nejvyšší podíl mají low-cost aerolinie v Evropě a to 35 %, následuje Jižní Amerika a Karibik s 30 % a asijsko-pacifický region s 29 %.

Celkový objem kapacity vyjádřený ukazatelem ASK (available seat-kilometres) vzrostl meziročně o 6 %. Obsazenost letadel se celosvětově zvýšila o 0,6procentního bodu na 81,9 %. Latinská Amerika a Blízký východ zaznamenaly pokles obsazenosti. Nejnižší obsazenost letadel je tradičně v Africe, vloni to bylo 71,8 %, nejvyšší byla v Evropě a to 84,5 %.

Štítky