Porouchaný Boeing 777-237LR se vrátil z Magadanu do Indie

13.06.2023 08:00 - Asie & AustrálieMinulý týden jsme informovali o incidentu, kdy na letu společnosti Air India z Dillí do San Francisca přes ruský vzdušný prostor dne 6.června došlo k poruše motoru GE 90 letadla Boeing 777-237LR s registrací VT-ALH, která vedla piloty letadla k rozhodnutí s letadlem neplánovaně přistát na letišti v ruském Magadanu.

Cestující byli nuceni přespat mnohdy ve skrovných podmínkách, neboť dálnovýchodní Magadan s 90.000 obyvateli rozhodně není vybaven luxusními hotely, které by mohly ubytovat 216 cestujících a 16 členů posádky. I přestože v Magadanu panují letní maximální teploty, pohybují se tamní teploty mezi 5 a 14 stupni celsia, což je pro cestující z Dillí, kde panovaly teploty přes čtyřicet stupňů, jako docela velký teplotní šok.

Boeing 777-237LR s registrací VT-ALH, duben 2011 (autor: ken H., Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Druhý den ráno pro cestující přilétlo náhradní letadlo s techniky na palubě, které cestující bezpečně dopravilo do San Francisca. Zejména pro občany USA na palubě tak muselo být opuštění Ruska úlevou, neboť ve stínu současné politické situace se mohou ruské úřady vůči americkým občanům na území Ruska chovat nevyzpytatelně.

S velkou úlevou pak Air India v sobotu 10.června s porouchaným letadlem přeletěla do Bombaje a dnes ráno z Bombaje do Dillí, aby stejné letadlo VT-ALH opět nasadila na zítřejším letu AI173 z Dillí do San Francisca. Přejme cestujícím a posádce, aby si tentokrát odpustili dobrodružství s dobrým koncem v ruské tajze jako nechtěný bonus k letence společnosti Air India.

trasa zpátečního letu AI196 opraveného letadla VT-ALH (zdroj: Flightradar24.com)

Témata