Piloti společnosti Delta dostanou výrazně přidáno

02.03.2023 - USA & KanadaPiloti letecké společnosti Delta Air Lines kývli na nabídku nové kolektivní smlouvy svého zaměstnavatele. To jim zajistí nárůst mezd o 34% a další výhody, které mají vylepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem pilotů. Nová kolektivní smlouva se podle agentury Reuters dotkne zhruba 15.000 pilotů společnosti Delta a začne platit od 2.března. Má být v platnosti příští 4 roky.

Podle mluvčího odborů tak Delta nastavuje v pracovních podmínkách pilotů laťku mnohem výš než její konkurence. Společnost Delta si spočítala, že nová kolektivní smlouva o mzdách a dalších výhodách ji bude stát v příštích 4 letech o 7 miliard dolarů víc než by musela vyplatit za stávajících podmínek. Vedení společnosti si je totiž vědomo, že v USA probíhá tvrdý boj o nové piloty. Čtyři největší letecké společnosti v USA - kromě Delty i United, American a Southwest chtějí reagovat na zvýšenou poptávku po létání a jen letos přijmout zhruba 8.000 nových pilotů. Podle analytiků bude nedostatek pilotů v USA a tím jejich zvýšená vyjednávací pozice trvat nejméně do konce roku 2027.

Delta tak v podstatě vyhlásila kokurentům válku o piloty. Piloti společnosti United totiž již několikrát vyjádřili frustraci ze zpoždění při vyjednávání kolektivní smlouvy. Rovněž piloti společnosti American, kterým byl naposledy zvýšen plat v roce 2019, hlasitě požadují novou výhodnější kolektivní smlouvu. Všeobecně se tak nyní očekává, že jak United, tak i American budou muset ve věci nové kolektivní smlouvy urychlit své kroky a také vyjít svým pilotům výrazně vstříc, aby jim nehrozil velký odliv těch nejdůležitějších zaměstnanců ke konkurenci.


piloti společnosti Delta v Cockpitu letadla Boeing 747, leden 2018 (autor: Delta News Hub, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata