Piloti regionálních společností patřících American Airlines dostanou rekordně přidáno

17.06.2022 - USA & KanadaPiloti tří regionálních společností PSA Airlines, Envoy Air a Piedmont Airlines dostanou přidáno a budou pobírat výrazně vyšší mzdy. Všechny tyto společnosti jsou dceřinými společnostmi dopravce American Airlines Group.

Noví první důstojníci všech tří regionálních společností budou brzy vydělávat 90 dolarů na hodinu, což je v odvětví, kde až do tohoto týdne činil nejvyšší nástupní plat pro prvního důstojníka 52,98 dolaru, neslýchaná částka. Platy kapitánů regionálních letadel pak začnou na 146 dolarech na hodinu. Tento velký skokový nárůst je třeba dát do kontextu s prohlášením generálního ředitele společnosti American Airlines, Roberta Isoma, který ještě před měsícem uvedl, že regionální dcery American Airlines musely z důvodu nedostatku pilotů odstavit 100 letadel a to i přes obrovskou poptávku cestujících po jejich službách.

Envoy Air Inc., s hlavními základnami v Chicagu, Dallasu a Miami měl v lednu 2022 ve flotile 163 letadel, z toho 98 Embraerů 175 s kapacitou 76 sedaček, 57 menších Embraerů 145 s kapacitou 50 míst a 8 letadel Embraer 170 s kapacitou 66 sedaček.

Embraer 175 společnosti Envoy Air Inc., srpen 2019 (autor: Aaron Davis, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

PSA Airlines Inc. má hlavní základnu ve městě Charlotte, největším městě Severní Karolíny. Dalšími městy na které se zaměřuje je Filadelfie a Washington. V červenci 2021 čítala flotila PSA Airlines 130 letadel výrobce Bombardier, 61 letadel CRJ700 s kapacitou 65 sedaček a 69 větších letadel CRJ900 s kapacitou 76 míst.

Piedmont Airlines Inc. má hlavní základny v Charlotte a Filadelfii. Jeho flotila byla v lednu 56 letadel Embraer 145 s kapacitou 50 míst.

Piloti společnosti American Airlines jsou zastoupeni odborovým sdružením Allied Pilots Association (APA). Odbory a vedení společnosti již několik let vedou složitá jednání o kolektivní smlouvě. Zvýšení platů ve společnostech Envoy, Piedmont a PSA tak vyvolalo mezi piloty mateřských American Airlines takový rozruch, že generální ředitel společnosti American Robert Isom musel v pondělí natočit vysvětlující video. V něm se Isom zavázal, že American Airlines bude se zástupci pilotů i nadále vyjednávat o takzvané konkurenceschopné kolektivní smlouvě. "Jak pandemie slábne, standard pro odměňování se zvyšuje," řekl Isom. "A to je určitě dobře, určitě pro naše piloty, ale stejně tak i pro naši společnost.", uvedl Isom.

Témata