Páteční stávka francouzských dispečerů má zrušit až polovinu letů do Francie

14.09.2022 - EvropaPodle agentury Reuters francouzská letecká autorita La Dirección General de Aeronáutica Civil de Chile (DGAC) žádá letecké společnosti, aby na pátek 16.9. z důvodu plánované stávky leteckých dispečerů seškrtali na polovinu plánované lety. Škrty se mají týkat veškerých letů s počátkem nebo koncem na jakémkoli francouzském letišti.

Současně DGAC spolupracuje s evropským regulátorem letecké dopravy Eurocontrol, které má pomoci v pátek vyhnout se leteckým společnostem vzdušnému prostoru Francie. V Evropě letos v létě již několikrát došlo k situaci, kdy stávky zaměstnanců v leteckém průmyslu postihly provoz a vzaly nevinné cestující jako rukojmí v boji za dorovnání mezd o inflaci, lepší pracovní podmníky a dostatek zaměstnanců. V červenci vedlo několik stávek pozemního personálu na letišti Charlese de Gaulla v Paříži již několikrát ke zpožděním a rušením letů.

Také v případě páteční stávky francouzským leteckých dispečerů jejich odborový svaz SNCTA uvádí jako hlavní důvod stávky požadavek dorovnání mezd o inflaci a přijetí dostatečného množství leteckých dispečerů tak, aby nebylo nutné neustále přetěžovat stávající zaměstnance.

tabule s přehledem aktuálních odletů, Terminál 2F letiště Charlese de Gaulla v Paříži, duben 2007 (autor: Captainm, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.5)

Témata