Pákistán uzavřel svůj vzdušný prostor

27.02.2019 - Asie & AustráliePákistánský úřad civilního letectví dnes informoval o uzavření vzdušného prostoru země. Od dnešního rána jsou tak zakázány veškeré civilní lety nad územím Pákistánu. Podle oznámení je vzdušný prostor uzavřen do zítřejší půlnoci. Lety indických i zahraničních společností jsou tak nuceny oblétat území Pákistánu, což může znamenat zpoždění několika desítek minut. Jak je zřejmé z mapy severu Flightradar24, většina letů využívá koridor nad Arabským mořem jižně od Pákistánu.

Civilní lety byly také zastaveny v části Indie v blízkosti hranic s Pákistánem. Přerušeny jsou tak pravidelné lety do Amritsaru, Pathánkótu, Šrínagaru, Džammú, Léhu, Šimla, Kangra a Kullu. Indické letecké společnosti upozorňují cestující na internetu na omezení leteckého provozu.

Uzavření vzdušného prostoru je reakcí nad nečekanou eskalací dlouhodobého konfliktu mezi Indií a Pákistánem o Kašmír. V reakci na sebevražedný atentát v indické části Kašmíru, ke kterému došlo minulý týden, provedla Indie letecký útok na tábory ozbrojenců v Pákistánu.

Dnes pákistánská armáda informovala o sestřelení dvou indických letadel, přičemž jeden dopadl na území Pákistánu, druhý na území Indie. Pákistán potvrdil zajetí dvou indických pilotů sestřeleného vojenského letounu. Mluvčí indické armády potvrdil ztrátu jednoho letounu v indické části Kašmíru.

Témata