Nový Zéland jednostranně ruší cestovní bublinu s Austrálií

23.07.2021 - Asie & AustrálieDíky zeměpisné poloze žádné pozemní hranice. Přísná karanténa při cestách ze zahraničí. A téměř žádné případy koronaviru. To bylo to, co spojovalo Nový Zéland a Austrálii. Proto se obě země v dubnu dohodly na zavedení cestovní bubliny mezi oběma zeměmi, kdy občané druhé země nemusí po příletu absolvovat cestování odrazující karanténu. To ohromně pomohlo vzájemnému cestovnímu ruchu a zejména australským a novozélandským dopravcům. Air New Zealand se dokonce stal v Austrálii největším zahraničním dopravcem.

Nyní však počty nakažených v Austrálii rostou. Sice ne nijak závratně - Austrálie hlásí za 22.7. celkem 157 nakažených, což je však oproti dřívějšku i číslům, která hlásí Nový Zéland výrazně více. Nový Zéland včera objevil jen 7 nových případů koronaviru a tato dobrá čísla si hodlá udržet. Proto ministerská předsedkyně Nového Zélandu Jacinda Ardern dnes jednostranně dohodu o cestovní bublině vypověděla. Od zítřka tak budou muset cestující z Austrálie do 14 denní karantény. Naopak to zatím stále nebude nutné, Austrálie stále umožní cestujícím z Nového Zélandu se karanténě vyhnout. Nicméně letecké společnosti očekávají v důsledku novozélandského rozhodnutí strmý pád poptávky po cestování mezi oběma zeměmi.

ministerská předsedkyně Nového Zélandu Jacinda Ardern, leden 2018 (foto: ministerstvo spravedlnosti Nového Zélandu, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata