Nové objednávky letadel Boeing: Air New Zealand, LOT, Virgin Blue a British Airways

24.02.2007 - USA & KanadaBoeing v posledních dnech zaznamenal několik objednávek dálkových letadel. Výrobce prodal dalších pět letounů Boeing 787. Čtyři z nich byly objednány společností Air New Zealand, která se tak dohromady zavázala převzít osm letadel verze -900. Air NZ původně v roce 2004 objednaly dvě letadla, o rok později k nim přidali další dvě. Novozélandské aerolinie přitom disponují desítkami opcí na tato letadla. První z nich se do flotily zapojí v roce 2010. Zbylý jeden letoun objednaly LOT - Polish Airlines.

LOT  Polish Airlines - Boeing 787
Boeing v barvách LOTu (foto: Boeing)

Důležitá objednávka se rýsuje v Austrálii. Virgin Blue, které se připravují na zahájení provozu transpacifických linek, se podle všeho chystají v blízké budoucnosti objednat letouny typu Boeing 777-300ER. Společnost sice letadla ještě neobjednala, ale vede s Boeing Company exkluzivní jednání a o jiném typu v této fázi již nepřemýšlí. Virgin Blue má zájem o sedm letounů v celkové katalogové ceně 2,6 miliardy amerických dolarů. Součástí objednávky by byly i opce na dalších šest letadel.

Další letouny Boeing 777 prodal americký výrobce British Airways. Tentokrát se však jedná o verzi -200ER, která je pro britské aerolinie typická. BA v roce 2009 převezmou čtyři letouny. Na další čtyři si zajistily opce, a pokud je využijí, budou další stroje dodány o rok později. Společnost posuzovala Boeing 777 proti konkurenčnímu Airbus 330. Jednota leteckého parku byla podle společnosti výrazným faktorem v rozhodování.

Objednávka nemá podle tiskové zprávy spojitost s dalším větším kontraktem, který aerolinie hodlají uzavřít také v tomto roce. V rámci další fáze obnovy dálkové flotily chtějí British Airways objednat několik desítek dálkových letadel, které z části letadlový park rozšíří a nahradí přibližně 20 strojů Boeing 747-400 a 14 Boeing 767-300ER. V tomto případě společnost zvažuje kombinaci letadel Airbus 330, Airbus 350 a Airbus 380 proti americkým Boeing 777, Boeing 787 a Boeing 747-8 Intercontinental.

Témata