Nové nízkonákladové aerolinie Canada Jetlines převzaly první letadlo

28.12.2021 - USA & KanadaZahájení provozu kanadské letecké společnosti Canada Jetlines se přiblížilo. Leasingová firma Jackson Square Aviation dodala aerolinii první Airbus A320. Canada Jetlines plánují zahájit provoz v březnu příštího roku. Zpočátku budou létat jako tzv. virtuální dopravce, kdy samotné lety na svou licenci zajistí mateřská americká společnost GlobalX. Očekává se, že v průběhu jara 2022 aerolinie získají své vlastní osvědčení leteckého provozovatele.

Provoz tak bude zahájen po devíti letech příprav a odkladů. Již v roce 2013 skupina manažerů založila společnost Canada Jetlines, která o rok později objednala pět letadel Boeing 737 MAX 7 (kontrakt byl později zrušen). Společnost nejdříve řešila s kanadskými úřady výjimku, aby zahraniční investoři mohli držet více než zákonem povolených 25 %. Později zase byl start odložen kvůli problémům s dodávkou pronajatých letadel. Kvůli tomu společnost odstoupila od záměru provozovat letouny Boeing 737 a dohodla se s AerCap na pronájmu dvou Airbusů A320. Nakonec byl i tento kontrakt zrušen. Poslední odklad pak způsobila pandemie koronaviru.

Vizualizace Airbusu A320 Canada Jetlines nad kanadským Torontem (foto: Canada Jetlines)

Podle šéfa aerolinie Eddyho Doyla pandemie přinesla příležitost pro start nové aerolinie. Ve srovnání s dobou před dvěma lety jsou sazby za pronájem letadel až o polovinu nižší. Do července příštího roku tak Canada Jetlines chtějí provozovat tři Airbusy A320. V roce 2023 plánují převzít další tři A320 a o rok později pět A320. V roce 2025 tak chce provozovat flotilu patnácti strojů A320.

Canada Jetlines se chtějí zaměřit na linky z Kanady do prázdninových cílů v USA, Mexiku a Karibiku. V březnu by měly být spuštěny první linky z Toronta do Miamu a Fort Lauderdale. Později mají přibýt lety do Mexika. Zahájení letů do destinací v Karibiku je plánováno na příští rok.

Témata