Norwegian opouští režim ochrany před věřiteli

26.05.2021 - EvropaV rámci povinného oznámení akcionářům na burze v Oslu dnes oznámila norská nízkonákladová společnost Norwegian Air Shuttle, že dnes opustila jak v Irsku, tak i v Norsku režim ochrany před věřiteli. Její akcie na toto oznámení reagovaly pozitivně, povyskočily téměř o 10 % nahoru na 20,69 norských korun za akcii.

Šéf Norwegianu, Jacom Schram s úlevou mohl dnes prohlásit: "Podařilo se nám zachránit leteckou společnost Norwegian, která má jako symbol v zahraničí pro Norsko velkou hodnotu", řekl na dopolední tiskové konferenci norské agentuře NTB. Společnost si tak obstarala především díky vydání nových akcií dostatek kapitálu a splnila tak požadavky irského a norského soudu. Téměř měsíční boj z posledních týdnů o přežití společnosti se tak zdá být nakonec úspěšný. Nicméně společnost za přežití musela zaplatit vysokou cenu - musela se vzdát flotily dálkových letadel a významně zmenšit flotilu ze 156 letounů provozovaných před pandemií v roce 2019. Aktuálně provozuje společnost 10 letadel typu Boeing 737-800. Také strategické zaměření společnosti se změnilo. Nyní se hodlá Norwegian soustředit výhradně již jen na skandinávský trh. Novým cílem společnosti je provozovat zhruba 50 letadel na krátké a střední tratě. Uvolněný trh nízkonákladových dálkových letů ze severu Evropy tak plánuje obsadit nová norská společnost Norse Atlanic.

Boeing 737-800 společnosti Norwegian před přistáním ve Španělsku, Malaga, srpen 2017 (foto:Javier Bravo Muñoz, Wikimedia Commons)

Témata