Norse Atlantic získal nový kapitál, použije jej pro britskou pobočku

28.11.2022 - EvropaNorská nízkonákladová společnost Norse Atlantic Airways získala 300 milionů norských korun (704 milionů korun) čerstvého kapitálu prostřednictvím privátní emise 120 milionů nových akcií. Upisovací cena akcií byla 2,50 norské koruny (6 korun) za akcii.

Výnos emise je určen pro posílení kapitálu britské dceřiné aerolinie Norse Atlantic UK. Společnost tak reaguje na požadavek britských úřadů na kapitál 46 milionů dolarů, který má mít k dispozici výhradně britská pobočka. Podle tiskové zprávy Norse Atlantic Airways byla nabídka úpisu nových akcií určena vybraným norským a zahraničním investorům.

Podle ředitele společnosti Bjørn Tore Larsena poptávka po akciích jeden a půl krát převyšovala nabídku akcií, což svědčí o silné důvěře v obchodní model společnosti.

Boeing 787-9 společnosti Norse Atlantic Airways (foto: Norse Atlantic Airways)

Britská pobočka Norse Atlantic UK má zahájit v příštím roce transatlantické lety až s osmi Boeingy 787-9 Dreamliner ze své základny na letišti Gatwick. Ve své žádosti pro americké úřady společnost uvedla, že mezi plánované destinace patří New York, Baltimore-Washington, Chicago-Rockford, Fort Lauderdale, Orlando, Los Angeles a San Francisco. Zatím je v prodeji jen přímá linka z Gatwicku do New Yorku-JFK.

Norse Atlantic Airways plánuje vydat dalších 60 milionů akcií za stejnou cenu formou nabídky stávajícím akcionářům, kteří se privátní emise nemohli zúčastnit. Vydání této emise závisí na vývoji ceny akcií na burze, v případě, že by cena akcií klesla pod nabídkovou cenu, společnost si vyhrazuje právo úpis zrušit.

Dosud největším akcionářem Norse Atlantic Airways byla společnost BT Larsen & Co. držící 12,8 % akcií (k 30. září 2022) následovaná investičním fondem Verdipapirfondet Delphi Nordic se 7,08 % akcií. Podle dostupných zpráv se firma BT Larsen & Co. zapojila do privátní emise akcií. Zatím není jasné, k jak se změnili podíly jednotlivých akcionářů po této emisi. BT Larsen & Co. je soukromá investiční společnost založená v roce 1992 Bjørnem Torem Larsenem.

Témata