Norse Atlantic Airways zveřejnily první destinace

29.09.2021 - EvropaNová norská letecká společnost Norse Atlantic Airways požádala americké ministerstvo dopravy o povolení k letům do USA. Ve své žádosti společnost uvedla, že chce v létě 2022 zahájit lety z Osla do Fort Lauderdale, New Yorku a Los Angeles. V New Yorku plánuje aerolinie létat na letiště Stewart International, které leží necelých 100 kilometrů severně od centra New Yorku. Los Angeles pak chce obsluhovat lety na letiště Ontario International nacházející se 60 kilometrů východně od tohoto města.

Vizualizace Boeingu 787 Dreamliner v barvách Norse Atlantic Airways (foto: Norse Atlantic Airways)

Norse Atlantic Airways předpokládá, že provoz zahájí se třemi Boeingy 787 Dreamliner. Na jejich palubě mají být k dispozici dvě cestovní třídy: premiová a ekonomická třída. Společnost předpokládá, že začátkem listopadu má získat osvědčení leteckého provozovatele od norského leteckého úřadu Luftfartstilsynet.

Společnost ve své žádosti pro ministerstvo dále uvedla, že při uvedení svého produktu na americký trh hodlá spolupracovat s místními komunitami, organizacemi cestovního ruchu a dalšími podniky a vytvořit tak nová, dobře placená pracovní místa pro Američany. V květnu letošního roku aerolinie uzavřela dohodu s americkou asociací palubních průvodčí AFA, která předpokládá zaměstnávání amerických palubních průvodčí.

V polovině srpna se společnost pochlubila, že první Dreamliner získal livery Norse Atlantic (foto: Norse Atlantic Airways)

Záměry Norse Atlantic Airways se tak velmi podobají bývalému konceptu transatlantických linek nizkonákladové společnosti Norwegian včetně zaměstnávání amerických palubních průvodčí. Určitým rozdílem je větší zaměření na levnější letiště ve spádové oblasti velkých měst. Na letiště Stewart International létal v minulosti i Norwegian, ale jednalo se o lety obsluhované letouny Boeing 737 ze sekundárních měst v Irsku a Velké Británii. Transatlantické lety na letiště Ontario International u Los Angeles jsou novinkou, v minulosti Norwegian létal na hlavní letiště Los Angeles International.

Společnost ve své žádosti uvádí, že časem dojde k rozšíření letů o další evropská města ve snaze uspokojit poptávku cestujících. Mezitím Norse Atlantic Airways v dnes zveřejněné finanční zprávě zmiňují zájem obsluhovat také Paříž a Londýn. Podle dalších zpráv je v Londýně ve hře letiště Gatwick. Ve Velké Británii chce společnost získat britské osvědčení leteckého dopravce, tak aby mohla nabízet lety odtud do USA.

Norse Atlantic Airways podepsal s leasingovými společnostmi AerCap a BOC Aviation smlouvy o pronájmu 15 letadel Boeing 787 ve verzích -8 a -9. S akciemi nové letecké společnosti se obchoduje na burze Euronext Growth v Oslu.

Norse Atlantic Airways - Boeing 787-9 (foto: Norse Atlantic Airways)

Témata