Norse Atlantic Airways odkládá zahájení provozu

18.03.2022 - EvropaNízkonákladové aerolinie Norse Atlantic Airways oznámila, že kvůli vysokým cenám leteckého paliva a dopadům války na Ukrajině odloží zahájení letů. Původně tato nová norská letecká společnost chtěla začít létat v dubnu, nyní počítá s prvním letem až v červnu.

„Tragédie odehrávající se na Ukrajině vytváří nejistotu v mezinárodní letecké dopravy, kterou bereme vážně,“ uvedl zakladatel a ředitel společnosti Bjørn Tore Larsen. Podle Larsena je aerolinie ve výhodné pozici, kdy ještě nezahájila provoz, což jí dává možnost vstoupit na trh obezřetně podle poptávky a přizpůsobit se situaci na trhu.

Norse Atlantic Airways - Boeing 787 Dreamliner (zdroj: Bjorn Tore Larsen/Twitter)

Spolu s pozdějším startem odkládají Norse Atlantic Airways také zahájení prodeje letenek. Společnost plánuje provozovat transatlantické lety mezi Evropou a USA. Podle její dřívější žádosti u amerického ministerstva dopravy chce létat z Osla do Fort Lauderdale, New Yorku a Los Angeles. V New Yorku chce přistávat na letiště Stewart International, které leží necelých 100 kilometrů severně od New Yorku. Los Angeles pak bude obsluhovat lety na letiště Ontario International nacházející se 60 kilometrů východně od tohoto města.

Krátce před Vánoci Norse Atlantic Airways převzaly první své letadlo: Boeing 787-9 Dreamliner pronajatý od leasingové firmy BOC Aviation. V závěru loňského roku pak norský úřad civilního letectví Luftfartstilsynet vydal společnosti osvědčení leteckého provozovatele. Flotila společnosti se má rozrůst až na patnáct letadel Boeing 787, přičemž tři budou ve verzi 787-8 a dvanáct v 787-9.

Tento týden Norse Atlantic Airways oznámily, že si zajistily sloty na londýnském letišti Gatwick, což jí umožní zahájit v průběhu léta také pravidelné lety z Velké Británie do USA. Dříve společnost uváděla, že rovněž počítá s dálkovými lety z Paříže.

Norse Atlantic Airways - Boeing 787 Dreamliner (zdroj: Bjorn Tore Larsen/Twitter)

Témata