Nordica se opět stala jediným vlastníkem Regional Jet

10.01.2021 - EvropaV závěru loňského roku prodaly polské aerolinie LOT svůj podíl v letecké společnosti Regional Jet OÜ operující nyní pod značkou Xfly. Kupcem je estonská státní společnost Nordic Aviation Group užívající značku Nordica. Po dokončení akvizice se Nordica stane opět plným vlastníkem své dceřiné společnosti.

"Ačkoliv jednání probíhala velmi dlouho, jsem opravdu spokojen s dohodou, které jsme dosáhli," uvedl Erki Urva, předseda představenstva Nordica. "Je také důležité, že se nám při „rozchodu" podařilo zůstat přáteli, což zajišťuje, že naše obchodní spolupráce bude pokračovat,“ dodal Urva. Obě společnosti počítají s tím, že budou dále vzájemně spolupracovat, avšak již na komerční bázi.

Vizualizace Embraeru 190 v barvách Xfly. Před vypuknutím pandemie koronaviru se plánovalo, že LOT převede na Regioal Jet své E190 (foto: Xfly)

Společnost Regional Jet byla založena v roce 2015 s tím, že bude zajišťovat provoz na regionálních linkách Nordica a nabízet své kapacity formou ACMI jiným dopravcům. V tomto směru je nejvýznamnější dlouhodobá spolupráce se Scandinavian Airlines.

V rámci strategické spolupráce Nordica s LOTem, vstoupily polské aerolinie v roce 2016 kapitálově do společnosti Regional Jet, ve které získaly podíl 49 %. Pro LOT byla tato spolupráce zajímavá tím, že posílila své postavení v oblasti Pobaltí. Letouny Regional Jet začaly rovněž létat na regionálních linkách LOTu.

Letos v březnu byla oznámen přechod na novou značku Xfly. Podle tehdejšího vyjádření šéfa Jana Palmera byl důvodem této změny oprostit se od slova Regional, poněvadž již to nebude odrážet povahu nabídky a snaha nabízet služby pod unikátní značkou.

V současnosti Regional Jet provozuje deset letadel Bombardier CRJ900, dva CRJ700 a sedm ATR 72-600.

(foto: Xfly)

Témata