Niger uzavřel svůj vzdušný prostor

07.08.2023 12:10 - AfrikaS odvoláním na hrozbu vojenského zásahu zvenčí uzavřeli vůdci nedávného vládního převratu v Nigeru v neděli až do odvolání vzdušný prostor nad touto západoafrickou zemí.

Blok západoafrických zemí dal totiž ultimátum nigerským vzbouřencům, kteří svrhli řádně zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma a nahradili jej pomocí vojenského puče dne 26.července 2023 na postu prezidenta jejich vůdcem, generálem Abdourahamane Tchianim. Šéfové obrany Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) se dohodli na možném plánu vojenských akcí, včetně toho, kdy a kde v Nigeru udeřit, pokud nebude zadržený prezident Mohamed Bazoum propuštěn a znovu uveden do funkce do stanoveného termínu. Ultimátum však vypršelo včera. Jakýkoli vojenský zásah ECOWAS by mohl být komplikován příslibem junt v sousedním Mali a Burkině Faso, že v případě potřeby přijdou Niger bránit.

Mezitím se tisíce příznivců puče shromáždily na stadiónu v hlavním městě Niamey a oslavovaly rozhodnutí neustoupit tlaku zvenčí. Organizátoři skandovali "Ať žije Niger" a zdálo se, že většina emocí je namířena proti ECOWAS a také proti bývalé koloniální mocnosti Francii. Její zástupci totiž v sobotu uvedli, že Francie podporuje úsilí států ECOWAS o zvrácení státního převratu.

Zástupce pučistů včera v Nigerské státní televizi uvedl: "Nigerské ozbrojené síly a všechny naše obranné a bezpečnostní složky, podporované neutuchající podporou našeho lidu, jsou připraveny bránit celistvost našeho území,". Dodal též, že v rámci příprav na intervenci do Nigeru došlo k předběžnému rozmístění sil ve dvou sousedních středoafrických zemích, ale bližší podrobnosti zástupce pučistů nesdělil.

Vzhledem ke svému uranovému a ropnému bohatství a klíčové roli ve válce s islamistickými militanty má Niger strategický význam jak pro USA, tak i Evropu, Čínu a Rusko. Je velmi pravděpodobné, že pučisté jsou jednou z těchto zemí podporovaní.

letiště v Niamey, hlavním městě Nigeru, listopad 2005 (autor: Rolanda Jundt , vláda USA, Wikimedia Commons, Public Domain)

Témata