Niger uzavřel svůj vzdušný prostor pro francouzská letadla

26.09.2023 05:45 - Česká republikaNigerští pučisté, kteří se dostali k moci v červenci vojenským převratem, uzavřeli vzdušný prostor země pro všechna francouzská letadla. Jak je zřejmé z dat serveru Flightradar24 společnost Air France při svých letech do destinací v rovníkové Africe začala opět Niger oblétat. Například pondělní let AF946 z Paříže do Doualy v Kamerunu byl veden přes Maroko, Mauretánii, Mali, Ghanu a Nigérii, což způsobilo prodloužení doby letu zhruba o dvě hodiny.

Trasa pondělního letu AF946 společnosti Air France z Paříže do Doualy (zdroj: Flightradar24)

Podle vojenské junty je nyní vzdušný prostor Nigeru otevřen pro všechny komerční lety s výjimkou těch, které jsou zajištěny francouzskými letadly. Pučisté krátce po červencovém převratu zcela uzavřeli vzdušný prostor země se zdůvodněním, že se jedná o opatření proti případné zahraniční intervenci. Začátkem tohoto měsíc byl vzdušný prosto Nigeru pro civilní lety opět otevřen.

Centrum Niamey, hlavního města Nigeru (foto: Adamaou Fodi Salahadine/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Po vojenském puči došlo k výraznému zhoršení vztahů mezi Nigerem a Francií. Pučisté vypověděli několik smluv s Francií o vojenské spolupráci, zastavili vývoz uranu a zlata do Francie a blokují francouzského velvyslance na ambasádě v hlavním městě Niamey. V pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že Francie stáhne své vojáky a odvolá velvyslance z Nigeru, což dosud odmítal. Stažení kontingentu o síle 1500 vojáků by mělo být dokončeno do konce roku.

Témata