Německý svaz BDL počítá s růstem cen letenek v letošním roce

15.02.2020 - EvropaNěmecký BDL - Bundesverband der Deutschen Luft- und Raumfahrtindustrie (Spolkový svaz leteckého a kosmického průmyslu) počítá pro letošní rok s růstem průměrné ceny letenek. Podle BDL snižují letecké společnosti celkově na německých letištích nabízené kapacity, což může vést k růstu cen letenek a to zejména na vnitroněmeckých linkách, které jsou omezováním kapacit postiženy nejvíc (- 7,1 %). Rovněž na evropských linkách odlétajících z Německa došlo ke snížení kapacit letadel o 2 %. Nabídka sedaček tak roste jen na mezikontinentálních letech (+ 3,1 %).

Lufthansa - Airbus A320neo (foto: TJDarmstadt/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Podle BDL je tento vývoj pro letecké společnosti prospěšný, neboť nadbytek kapacit, které mají letecké společnosti na vnitroněmeckých linkách pochází ještě z dob přestřelené expanze Air Berlin. Tato expanze vedla jen k dramatickému poklesu cen letenek na nezdravě nízké cenové hladiny, což poškozovalo všechny zúčastněné letecké společnosti. Nynější vývoj tak tuto dřívější nerovnováhu alespoň částečně vyrovnává.

BDL uvádí, že poptávka po vnitrostátních letech je dlouhodobě stabilní a přes rozvoj železniční a autobusové dopravy se příliš nemění. Zatímco v roce 2012 cestovalo na vnitrostátních linkách 23,4 milionů cestujících, tak vloni to bylo 23,1 milionů. V daném období přitom počty pasažérů na mezinárodních letech rostly průměrně o 4 % ročně

Z hlediska jednotlivých aerolinií omezil na letošní sezónu nejvíce své kapacity easyJet (-10,1 %) následovaný společnostmi Ryanair (-7,4 %) a Condor (- 7,9 %). Naopak růst nabídky v porovnání s loňským rokem je u Wizz Air (+ 17,8 %), TUI fly (+ 8,3 %) a SunExpress (+ 6,7 %).

Témata